avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian0406

Activitate Lucian0406

Din câte am înțeles dosarul a fost trimis a doua zi la parchet pt înregistrare. Se poate discuta cu procurorul de caz pt eliberarea unei dovezi de circulație provizorii, ținând cont de circumstanțe ? Mulțumesc.
Buna ziua. Am fost sanctionat pt. neacordare de prioritate,(14.11.2017) moment in care m-i s-a retinut permisul, dar nu mi s-a comunicat verbal (am inregistrarea pe tel din momentul predarii documentelor pana la final) Mi-a fost data o amenda de 590 lei (280 in 48 ore,..,pe care am platito in aceiasi zi,) si fiind cu masina sotiei si copilasul nou nascut cu care veneam de la un control medical unde s-au constatat probleme, eram asa de tensionat incat nu am observat ca mi-a fost retinut permisul cand mi-au fost inmanate toate actele (asigurare, buletin, certificat inmatriculare). Chiar daca in verbalul de amenda specifica ca a fost emisa o dovada de circulatie pe 15 zile, eu nu am primito, si nu am gasito nici in momentul actual intre actele masinii sau cu procesul verbal de amenda. Dupa aprox 30 de zile (11.12.2017) am fost oprit in trafic de acelas agent care a facut constatarea de neacordare de prioritate, mi-a cerut actele , si abia atunci am observat ca nu gasesc pemisul, iar la verificari a reiesit ca am dreptul de conducere suspendat si m-i s-a intocmit dosar penal cu permisul suspendat pe termen nelimitat. M-i s-a mai facut un proces verbal in care mi s-a comunicat verbal sa predau acea dovada de circulatie pe 15 zile, la sediul S.P.R Neamt, dar pe PV scrie sa predau permisul (care este deja la ei) in termen de 5 zile. Am cerut agentului care trebuia sa-mi dea acea dovada, si pretinde ca mi-a dato initial, sa-mi faca o copie, iar acesta foloseste un ton agresiv si sustine ca nu am dreptul sa io cer si el nu este obligat de lege sa mio dea. Am mare nevoie sa pot circula in aceasta perioada caci sunt sarbatorile si am si botezul copilasului, iar de fiecare data cand ma deplasez undeva, trebuie sa-mi iau sotia sa conduca, si eu sa tin copilasul caci nu am cu cine sa il las. Nu am alte incalcari ale codului rutier decat o alta amenda de circulatie in primavara (april) data exact de acelas agent, cand am folosit un ton mai autoritar si i-am cerut cont de respectarea codului deontologic, si sa se legitimeze regulamentar. Intrebarea me este; Ce pot face urgent sa-mi pot recapata dreptul de a conduce aceasta perioada pana la definitivarea dosarului care ma tine cu permisul suspendat pe termen nedefinit. As aprecia enorm un rasp. urgent si concret. MULTUMESC.