avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate MAX94PFA

Activitate MAX94PFA

george-neagu a scris:

Veti emite la inceputul activitatii o decizie de alocare a seriei si numerelor pentru facturier si chitantier. Apoi la fel veti proceda la fiecare inceput de an dar continuati numaratoarea de la ultimul numar folosit in anul precedent. Nu trebuie sa duceti nicaieri facturierul si chitantierul la fiscalizat.
Deci la infiintare ati depus declaratia 220 cu venitul estimat pentru anul curent si declaratia 600. pentru contributia la pensie. Apoi ati primit acasa decizie de impunere cu platile antiipate de facut inacest an in contul impozitului pe venit, contributiei la sanatate si pensie.
Anul urmator pana pe 25 mai veti depune declaratia 200 cu venitul concret realizat in anul precedent (adica venit brut - cheltuieli) si va vor trimite apoi acasa decizie de impunere in care se face regularizarea si va vor anunta in aceasta daca aveti de platit ceva in plus fata de platile facute anticipat in cursul anului sau va vor restitui platile facute in plus.

Va multumesc tare mult m-ati lamurit in mare parte. Cei de la finante mi-au spus ca imi trimit ei ceva aca prin ianuarie da nu au specificat tare multe cat despre d600 nu mi-a zis nimeni nimic deci o sa trebuiasca sa merg sa il completez. Se poate atunci sa eliberez factura daca nu am primit inca hartia de la finante? Cat despre stampila ce date trebuie sa contina mai exact?

Multumesc dinnou, o seara buna!
Recent am infiintat un PFA doar ca m-am aruncat in ocean fara vesta de salvare sa spun asa. Am studiat administrarea afacerilor in care am invatat cum sa calculez niste taxe dupa un sistem invechit si nicidecum cum sa infiintez si sa intretin o afacere asadar vin cu un set de intrebari pentru a avea niste indrumari din partea unor profesionisti in domeniu.

Codul CAEN: 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda, soft orientat client

Am mers la finante sa depun d220 dar avand in vedere ca nu o sa am un venit fix adica pot avea intr-o luna 6000 lei si in alta luna 0 lei am selectat la determinarea venitului, sistem real, as dori sa stiu cum o sa fiu taxat? o sa vina procent din veniturile realizate? La ce interval de timp trebuie sa predau situatia? Daca nu am fost si nici nu sunt angajat cu contract in UE decat in SUA o sa trebuiasca sa platesc separat la sanatate si la pensii sau vin toate de la ANAF?

Dupa ce am depus d220-u am primit un numar dar nu mi s-a explicat la ce ajuta acel numar, ma puteti lamuri ce insemna?

Si legat de partea administrativa am inteles ca facturier si chitantier pot achizitiona de la orice papetarie, dar totusi acesta trebuie fiscalizat ? sau cum se procedeaza? la fel legat de stampila, ce date trebuie sa contina? Trebuie dusa si legalizata ?

Imi cer scuze ca pun atatea intrebari de-o data dar sunt incepator si nu vreau sa ma avant pana nu aflu cateva pareri.

Multumesc mult.