avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate Dngc

Activitate Dngc

Astazi am mer la doi notari cu tes tamentul universal.si notarii au confirmat ca este nul.deoarece la autentuficare pe verso este datele testatorului ceea ce e normal dar si datele beneficiarului ceea ce nu e normal. Semnatura testatorului ceea ce e normal dar si al beneficiarului ceea ce iar nu e normal....inyrebarea ar fi ....daca anulez in instanta test universal al matusii ....testamentul. Meu ramane in picioare?..va multumesc
Iar la data testamentului matusii constructia nu exista in vara lui 2010 am construit si autorizatia de constructie este datata ulterior datelor incheierii celor doua testamente. Adica 22 dec 2009.
Trei din 4 au recunoscut la notar dreptul de proprietate asupra imobilului si terenului in baza test meu.si asta ulterior testamentului matusii(universal) si unul din cei trei e detinatoarea ultimului testament care spuneati ca mil anuleaza pe al meu.in sept 2009 test meu si in oct 2009 test ei.dupa moartea bunicului in 2012 la 4 ani dupa respectiv 2016 au recunoscut test meu declarand la notar ca accepta sami insusesc bunurile (casa si trrenul) stipulat in testamentul meu.. Va multumesc frumos
.
Eu cred ca nu realizeaza ca prin test ei mia luat munca mea in speta casa in care am cheltuit 10 mii de euro.pana acum...in cazul acesta eu ce as putea face?
Nu mai traieste bunicul meu...totusi.eu am ridicat casa in baza unui testament nu a fost revocat.dar cea cu testamentul a acceptat testamentul meu cedandu-mi terenul si casa .
Buna seara..o speta ...in 2009 bunicul meu mia facut un testament pe 2200 metri patrati teren intravilan.am construit o casa cu autorizatie pe numele bunicului cu banii mei aprox 10000 euro. Ulterior test meu bunicul a mai facut unul universal ptr matusa mea.pe toata averea fara insa a fi revocat test meu. Bunicul are 4 mostenitori legali(copii lui) eu fiindui nepot.mentionez ca testamentele sunt autentice. 3 dintre mostenitori printre care si matusa cu testamentul universal i- mi recunosc testamentul prin declaratii notariale. Ce ma sfatuiti sa fac cu al 4-lea.ptr ca la notar nu merge nu vrea. Care ar fi caile de atac si cum ar trebui sa procedez ptr ai intenta o cauza.mentionez ca bunicul a decedat in 2012. Va multumesc