avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate Camyzu

Activitate Camyzu

Va mulțumesc frumos pentru raspuns care este bine venit si de ajutor. Terenul este la Cotul Vaii in comuna Albesti dar nu știu ce valoare reală are. Nu cunosc fertilitatea si ce se cultiva pe el. Avocata mătușii la evaluat dintr o grilă la 2000€ hectarul. As vrea sa știu avand in vedere această valoare , daca se merita sa angajam si noi un avocat sa ne reprezinte. Sau daca nu ,cum se poate concluziona procesul dorind sa pastram partea noastră de teren . In esență nu știu cum sa ma adresez instanței ca sa ne intrăm in drepturi un mod corect. Inca o data va multumesc frumos.
Bună ziua. După decesul bunicii mătușa mea si a fratelui , vrea sa împărțim pământul moștenit de la bunica. Eu si fratele suntem mostenitori dupa mama noastră, decedata si ea . Este vorba de un teren de 1h si 5000m extravilan . Mătușa a apelat la un avocat si ne a dat in judecată pt impartirea părților, fiind in proces acum, ea dorind sa obtina părțile in natura si sa ne plătească o sulta. Noi nu vrem aceasta sulta ne vrem partile in natură. Problema e ca as fi vrut sa angajez un avocat dar fiind vorba de un teren mic.si punând in balanță valorile nu am idee daca renteaza sau nu . Putem sa ne pastram partile in natură chiar daca eu împreună cu fratele avem doar 7500m??? Care este normal procedura legala in acest caz ?? Va mulțumesc pt atentie si ajutor .