avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate cornel2222

Activitate cornel2222

Răspuns la discuția Comunicare hotărâre
Asta este ce nu se înțelege foarte bine, ei au recunoscut în primă instanță iar pentru asta au făcut o cerere de achiesare pentru plata cheltuielilor de judecată, contestația având deja aproape un an de când a fost depusă, acum instanța a hotărât restituirea tuturor sumelor reținute plus cheltuielile de judecată să îmi fie înapoiate de către recuperator de creanțe dar lea dat drept de apel 10 zile de la comunicare, după cum am înțeles poate dura și până la 6 luni redactarea hotărârii, ceea ce înseamnă că dacă ajung la acest termen și ei fac apel pot să înțeleg că iarăși se poate merge și până la un an în funcție de apel
Bună ziua, am o nelămurire vă rog, la o contestație cu întoarcerea executării silite sa dat hotărârea în favoarea mea, la finalul deciziei judecătorului precizează,, drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, nelămurirea mea este se va face o comunicare prima dată după care vor trece aceste 10 zile iar abia după aceea se va redacta hotărârea sau comunicarea în sine este redactarea hotărârii? Iar comunicare în ce termen se face?
Răspuns la discuția Drept de apel la contestație
Îmi cer scuze pentru exprimare , făceam referire la ei dacă mai pot invoca ceva în apel

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Dvs. de fapt ati castigat. Nu se mai justifica sa faceti apel.

Bună ziua ,am făcut contestație la un dosar de executare silită,în primă instanță recuperatorul a recunoscut că, creanța respectivă era prescrisă și au făcut o cerere de achiesare către judecătorie pentru a fi scutiți de la plata cheltuielilor de judecată,acum instanța a dat pronunțarea în care îi obligă să îmi întoarcă toate sumele reținute plus cheltuielile de judecată, dar în același timp au și drept de apel 10 zile ,mai pot face apel cu ceva dacă au recunoscut în primă instanță?
Bună seara, vreau să suspend contractul de muncă pentru a întra în concediu creștere copil, vreau să știu dacă angajatorul poate, are dreptul de a refuza suspendarea contractului de muncă dacă este un articol legal care îl obligă să accepte suspendarea contractului la cererea ea, mulțumesc pentru eventuale răspunsuri
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Știu că nu mai pot lucra, este o problemă de aceea vreau să știu dacă soția nu lucrează dacă pot beneficia eu, avem un copil de 4 ani care este la grădiniță, ceea ce înseamnă că dimineața trebuie dus la grădiniță după adus de la grădiniță, nu vrem să întrerupem nici activitatea copilului nici nu putem lăsa un nou născut în casă singur cât este dus celălalt la grădiniță, fiind faptul că eu lucrez în 3 schimburi


Alexandrarares a scris:

Buna seara!
Indemnizatia se acorda unuia dintre parinti.Mamei sau tatalui.Dar in aceasta perioada nu mai puteti lucra.
[ link extern ]

Bună seara, am nevoie de ajutor în privința unei probleme, urmează ca soția să nască în perioada următoare, vreau să știu dacă soția în ultimele 18 luni nu a mai lucrat și nu a avut nici un venit dacă mi se poate acorda indemnizația de creștere, țin să precizez că am la ultimul loc de muncă 6 ani
Bună ziua, revin cu o lămurire vă rog frumos, sa admis cererea cu valoare redusă, acum care sunt următorii pași? După ce trec cele 30 de zile cu drept de apel se va înființa direct poprire sau abia după aceste 30 de zile cu drept de apel va merge dosarul către un executor judecătoresc care va înainta dosarul în instanță pentru a obține o hotărâre pentru poprire?
Răspuns la discuția Cerere cu valoare redusă
În cazul acesta pe data de 18 mă pot prezenta la judecătorie pentru a cere o amânare a procesului pentru a avea timp să iau legătura cu un avocat și pentru a înainta demersurile legale cu un avocat? Pot face o cerere pentru un nou termen?
Răspuns la discuția Cerere cu valoare redusă
Din documentație poate greșesc nu știu, doar din ce am mai citit era o lege în care spunea că o persoană juridică nu poate fi reprezentată de o alta persoană juridică sau de avocatul acesteia