avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate cornel2222

Activitate cornel2222

Bună ziua, revin cu o lămurire vă rog frumos, sa admis cererea cu valoare redusă, acum care sunt următorii pași? După ce trec cele 30 de zile cu drept de apel se va înființa direct poprire sau abia după aceste 30 de zile cu drept de apel va merge dosarul către un executor judecătoresc care va înainta dosarul în instanță pentru a obține o hotărâre pentru poprire?
Răspuns la discuția Cerere cu valoare redusă
În cazul acesta pe data de 18 mă pot prezenta la judecătorie pentru a cere o amânare a procesului pentru a avea timp să iau legătura cu un avocat și pentru a înainta demersurile legale cu un avocat? Pot face o cerere pentru un nou termen?
Răspuns la discuția Cerere cu valoare redusă
Din documentație poate greșesc nu știu, doar din ce am mai citit era o lege în care spunea că o persoană juridică nu poate fi reprezentată de o alta persoană juridică sau de avocatul acesteia
Bună ziua, un vechi contract de la Telekom a fost dat către Invest capital Ltd Malta care la rândul lor au făcut către judecătorie o cerere cu valoare redusă, țin să precizez că ultima plată efectuată către Telekom a fost undeva în 2015, acum pe data de 18-6 sunt chemat în instanță, vreau să știu dacă pot formula în instanță că această creanță este prescrisa și dacă pot cere în instanță ca cei de la Invest capital Ltd Malta să nu fie reprezentați de către un mandatar și nici de avocatul acestora și sa cer prezența unui reprezentat legal al Invest capital Ltd Malta
Răspuns la discuția Cerere valoare redusă
Din câte îmi dau seama Invest capital este reprezentat de cei de la kruk, singura creanță așa zisă este de la Telekom un contract încheiat în 2016 pentru servicii de televiziune și internet fix de care nu am fost mulțumit, am cerut pe atunci rezilierea contractului pentru că nu eram mulțumit de serviciile lor, adică mai pe scurt viteza internetului nu era cea precizată în contract la care ei miau cerut ca pentru reziliere să achit toată perioada contractuală ceea ce nu am fost de acord, nu poți plăti un serviciu de care nu beneficiezi
Bună seara, dacă mă poate ajuta cineva cu o lămurire ce înseamnă cererea cu valoare redusă, pe portalul judecătoriei apar cu un dosar înaintat de către investcapital Ltd pentru cerere cu valoare redusă, am căutat acest investcapital Ltd dar sunt de negăsit pe teritoriul României, dacă se admite această cerere cu valoare redusă ce se întâmplă ce pot face, unde pot merge? Vă mulțumesc pentru eventuale răspunsuri și sfaturi
Răspuns la discuția Notificări de plată
Pentru asta sunt pregătit pentru a face contestație la executarea silită, am multe dovezi care sunt de părere că voi câștiga contestația, într-adevăr ei au un contrat dar nu respectă legislația în vigoare, suma datorată nu a mai crescut a rămas aceiași în momentul de față ceea ce ziceam cu acele sume exagerate erau doar pentru intimidare pentru că în contract nu sunt prevăzute dobânzi atât de exagerate, plus că acel contract a fost semnat în stradă nu la un sediu aocial
Răspuns la discuția Notificări de plată
Este vorba de un credit de la un IFN, am fost la al doilea credit la ei, pe primul îl achitasem după o perioadă apelasem iar la ei, având ceva probleme am avut întârziere o luna cu plata iar de atunci au început amenințări, mesaje și la 10 seara și în weekend, apeluri telefonice aproape zilnic, mi sa zis ca pe lângă cei 3000 lei datorați voi mai plăti încă 6000, acum primesc și somații de plată de la avocați, plus primesc mesaje de amenințare că voi fi căutat la domiciliu și la servici ptr plata datoriei, am toate mesajele, somatiile și apelurile salvate
Bună seara, un avocat îți poate trimite notificări de plată în numele unei instituții financiare nebancare? Are aceleași drepturi ca și un executor judecătoresc, țin să precizez de faptul ca este și din alt oraș față de domiciliul meu.
Răspuns la discuția Contract cu titlu executoriu
Da, am încheiat un contract de la distanță în 2018, primul credit avut la ei a fost achitat, al doilea credit făcut după aprox 3 luni am întâmpinat o problemă și le cerusem o amânare de o săptămână la care răspunsul lor a fost că dacă nu achit în acea zi voi fi executat silit, de atunci am început să primesc mesaje și la 10 seara de la ei plus plicuri acasă de la diferite firme de recuperări creanțe și executori judecătorești, într-un final au cedat dosarul către b2kapital care mereu când mă sună îmi comunică că mi se va pune poprire fără o hotărâre judecătorească pentru că nu le trebuie, plus mesaje pe care le am și în momentul de față cu scopul de intimidare, de aceea vroiam să știu dacă pot pune poprire fără o hotărâre la un contract de credit semnat de la distanță