avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate dlp

Activitate dlp

Răspuns la discuția partajarea bunurilor
am fost anul trecut la doi avocati,dar amandoi au zis ca onorariul e 10%di valoarea bunurilor partajate!oricum ,multumesc,o sa merg luni,o sa incerc sa caut un avocat...sa vedem ...
Răspuns la discuția partajarea bunurilor
sunt din botosani,iar aici valoarea apartamentului detinut de noi e undeva la 1,5 miliarde,am incercat sa vb cu ea,am acceptat doar 500milioana sa imi dea pt ca sunt copii la mijloc!cred ca am fost rezonabil,poate gresesc,nu stiu.am avut o problema medicala si pt moment nu stiu daca imi pot permite un avocat,mai ales ca am inteles e un comision de 10%din valoarea apartamentului.voiam ,prin un inventar,cu un executor judecatoresc sa opresc instrainarea bunurilor comune!.ma ameninta ca ea renoveaza apartamentul ,si nu o sa mai pot lua nici macar 50%dim valoare la partaj!dati-mi un sfat ,va rog!
Răspuns la discuția partajarea bunurilor
eu cu fosta sotie nu putem comunica!si nu vreau nici un bun din casa cu exceptia sculelor mele(gen aprat de masura,surubelnite,chei,etc).am vrut doar sa ma inteleg cu ea in privinta apartamentului.eu intrebam daca fara a avea un avocat pt partaj,un executor judecatoresc poate sa faca inventarul bunurilor si deca aveti si o idee de cam cat ar costa!
Răspuns la discuția partajarea bunurilor
va multumesc,dar intrebarea era daca pot face acum si cum inventarierea bunurilor,daca nu am un avocat pt partaj?
buna ziua!am 4 ani de cand sunt divortat ,timp in care am locuit cu parintii.fosta sotie si cei doi copii au ramas sa locuiasca in casa care este cumparata in timpul casatoriei noastre.in ultimul timp a inceput sa faca modificari in casa-locuieste cu un alt barbat-si sa arunce din bunurile dobandite in comun.intrbarea mea este,daca pot solicita o inventariere a bunurilor,in momentul de fata,fara sa am angajat un avocat pt partaj.va multumesc
Răspuns la discuția despre evacuare dupa divort
va multumesc mult pt ajutor!poate ma contrazic ,dar nu ma pricep la termenii juridici.nu stiu ce inseamna dosar de evacuare.ma repet,eu in timpul divortului si inca 6 luni dupa ce am primit hotararea de divort am continuat sa locuim impreuna,ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic;in perioada aia mi-a murit tatal si de comun acord (eu si fosta sotie) am convenit sa mai stau si la mama care locuieste la periferia orasului,la o casa ,nu la bloc,sa nu fie singura;doar ca intr-o zi am gasit yala schimbata ,de fostul socru ,si nu am mai putut sa intru in casa,nu am luat nici o haina macar de acolo;parintii ei au luat toate actele,si nu vor sa imi dea nici macar o copie.nu a fost o evacuare facuta de fata cu un reprezentant al legii.de asta va rog sa ma ajutati,nu am o situatie materiala excelenta sa imi permit sa consult un avocat ,desi am incercat,dar tarifele...si am doi copii,nu vreau sa ii scot din casa ,nu vreau sa locuiesc acolo,vreau doar sa stiu daca pot intra sa imi vad copii ,sa pot merge acolo de ziua lor;eu am lucrat ca electronist si ca tehnician de sunet si in casa am f. multe aparate si piese care m-ar fi ajutat in profesie acum;nu vreau sa dau partajul,daca exista o alta cale ,legala de a putea intra in casa!
Răspuns la discuția despre evacuare dupa divort
va multumesc!dar nu am decat pasaportul care este expirat de pa data de 6.09.2007.nu am nici un mijloc legal sa pot obtine copie dupa contractul de cumparare al apartamentului,sa imi pot face o alta carte de identitate,pt ca imi trebuie si la servici?cu legitimatia de la servici nu am putut sa obtin copia iar permis de conducere nu am.
Răspuns la discuția despre evacuare dupa divort
va rog,nu poate nimeni sa imi dea o solutie?
Răspuns la discuția despre evacuare dupa divort
cum se procedeaza pt obtinerea copiei dupa hotararea de divort?ca mai nou am pierdut cartea de identitate in timpul unei deplasari de servici si nu imi pot face alta pt ca fosta sotie refuza sa imi dea o copie dupa contractul de cumparare a locuintei?
Răspuns la discuția despre evacuare dupa divort
nu am hotararea de divort,a ramas in casa la fosta sotie.