avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan2018

Activitate Stefan2018

Mulțumesc mult.

POPA GHEORGHE a scris:

Nu vad ce probleme ati mai putea avea daca deja ati semnat demisia si ati depus-o, deci practic nu mai sunteti angajat al firmei.

Am înțeles. Ceea ce incerc sa aflu este daca nu o sa ma prezint la test, pot avea vre-o problemă?

POPA GHEORGHE a scris:

Nu va poate obliga nimeni sa va dati/ sa semnati demisia.
Dand testul poligraf prin propria vointa si acesta fiindu-va defavorabil este un alt document la dosarul dvs. de personal (impreuna cu propria declaratie) care poate fi depus la instanta daca se va ajunge acolo.


Mulțumesc mult. O sa iau sfatul in considerare.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Legea va da dreptul de a merge insotit de avocat atunci cand va mai cheama si ar fi recomandabil sa procedati in acest fel.
Sunt anumite aspecte confidentiale pe care ar trebui sa le discutati cu avocatul.
Problemele depind de mai multe lucruri referitor la faptul ca ati putea ajunge sau nu la instanta.
Avocatul poate intelege intreaga situatie de fapt si sa va sfatuiasca in concret in functie de situatie.
E bine sa mergeti cu avocat care sa cunoasca psihologie judiciara la un mod suficient ca sa va fie de ajutor deoarece ei pot blufa sau sa fie o situatie in care sa fie o amestecatura cu ,,imprumutatul,, dupa cum il numiti.
Banuiesc ca nu sunteti singurul care a sustras de acolo ceva si stiti si mai multe lucruri...

Am afirmat ca am luat "coletul" l-am dus acasa, am fost prin, am recunoscut, am inapoiat coletul (iar sefu mi-a zis ca sunt obligat sa dau testul) asa ca am scris ca accept testul la poligraf. Asta e tot. Mie imi este "frica" ca o sa pic testul si ca o sa imi bage pe gat alte chestii de care nu sunt implicat

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Situatia prezentata este putin imaginativa. NU stim ce ati afirmat in cuprinsul declaratiei. Pot sa da ? pot sa nu ? Acete aspecte vor putea fi lamurite in cadrul unei consultante pe marginea unei situatii concrete. NU pe marginea unor supozitii.
Cu stima,




POPA GHEORGHE a scris:

Daca nu aveti nimic de ascuns (nu ati mai "imprumutat" altceva de la firma), de ce sa nu faceti testul poligraf in conditiile in care deja ati recunoscut ca ati luat ceva de la firma ?
Daca nu dati testul poligraf, in baza Regulementului de ordine interioara al firmei si a propriei declaratii puteti fi concediat.

Deja m-au pus sa imi semnez demisia
Am luat ceva de la o firma , am fost "descoperit" , am inapoiat prejudiciul, dar sefu vrea mi-a spus ca nu trebuie sa platesc nimic , doar ca trebuie sa dau obligatoriu test poligrafic sa vada daca am mai "imprumutat" ceva.
M-a pus sa dau declaratie scrisa cu ce sa intamplat , ce si cum si ca vreau sa dau testu-l. Eu fiind in nestiinta ca nu este obligatoriu , am semnat declaratia,
Intrebare : pot sa nu ma prezint cand voi fi chemat ? fara sa suport vre-o consecinta legala ?
(P.S mi s-a spus ca daca iese pozitiv o sa plateasca ei toate costurile , daca iese negativ o sa le suport eu.)
Din cate m-am informat , se poate "pica" chiar daca nu esti neaparat vinovat, eu sunt o fire mai emotiva (cand vorbesc cu un sef, sau cu un politist, ma balbai sau incep sa tremur, chiar daca nu am facut nimic . Daca aceste cauze pot duce la "picarea" testului pot fi acuzat de ceva in instanta ? )
Multumesc anticipat!