avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate Madam Mi

Activitate Madam Mi

Sper sa se rezolve cu fiscalul. Am urmat sfatul lui Cyan si am incercat sa dau de cel de la care am luat.o,bineinteles ca nu e cooperant deloc..ba chiar injura si urla..probabil ar trebui sa.l dau in judecaa si eu pt fiscal. Nu stiu,o incurcatura facuta dintr.o prostie. M.am lasat incantata de pret si de masina si am dat gres :(
Multumesc frumos de raspuns Quartila.
Asta ma gandeam si eu in legatura cu sustragerea talonului...ca este o strategie sau probabil l.a pierdut si avand in vedere problema cu fiscalul a vrut sa bage si acuzatia asta..nici nu stiu.
Multumesc de sfat..asa si voi face..voi mai astepta alte acte sa apara acasa si daca tot apare acuzatia cu talonul probabil voi face eforturi si voi da si eu in judecata pt asemenea acuzatie falsa. Va multumesc din nou
Quartila a scris:

Nu faceti nimic, așteptați și vedeți cum decurg lucrurile.
O mașină se vinde pe principiul văzut -placut.
Este firesc că sa se înmâneze toate actele la vânzare, și cheile. Când nu se întâmplă așa ceva, se specifica in contract. Daca nu este specificat, înseamnă că ați predat totul. Mai puțin fiscalul.
In cazul dvs. nu mi-aș face griji. E greu de dovedit ceea ce se afirmă.
Asta este o stratagema ca sa va prindă în instanță. Eu nici nu m-aș prezenta.



Am facut contract de vanzare cu cumparatorul. Masina am tinut.o doar atat pt ca am prins oferta la o masina mult mai mare.
Si eu la randul meu am facut contract cu cel de la care am luat.o..dar fara sa.mi dea fiscal.
Buna ziua si multumesc de amabilitate.
Am avut auto in posesie cam 3 luni.
Am fost cu un prieten sa predau masina cumparatorului. Dar am predat actele in afara de fiscal
Si a trecut juma' de an de atunci.
Deci,cum poate spune ca i.am sustras talonul?!
Ce as putea face?
Buna ziua.
Am vandut o masina fara fiscal..proprietarul vechi ducandu.ma de nas pe mine si viitorul proprietar cu eliberarea fiscalului. Culmea,dupa 1 an aproape,sunt instiintata ca sunt data in judecata pt nepredarea fiscalului si pt sustragerea talonului. Ok,fiscalul nu l.am scos pt ca asteptam de la celalalt fiscalul(de la cel de la care am luat.o)..dar talonul clar l.am inmanat cumparatorului! Ce pot face? Ce e de facut? Va multumesc
Voi vedea cum voi face asta. Habar nu am cu ce pot incepe. Pot plati daune? In opinia mea primul proprietar ar trebui sa traga pt treaba asta,el ar trebui sa scoata fiscalul..nu inteleg cum pot iesi din problema asta.
O intrebare mai am..pot da in judecata sau nu stiu,sa atac cumva acuzatia ca eu as fi sustras talonul?
Mi se pare strigator la cer sa se trezeasca dupa un an si sa spuna ca am luat eu talonul. Mai mult ca sigur l.a pierdut ! Intr.un an nu iti dai seama ca lipseste talonul?! Sau daca nu l.a pierdut,minte cu nerusinare. Probabil declarand asa are ceva de castigat.
Nu sunt de acord dupa 1 an sa fiu facuta hoata
Buna dimineata.
Da,am primit acasa un plic

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Despre existenta chemarii in judecata ati luat la cunostinta verbal, de la reclamant sau deja ati primit acasa cererea ? Va trebui sa formulati un raspuns la cererea de chemare in judecata in termenul specificat de instanta...