avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Alva

Activitate Alva

Răspuns la discuția Program vizitare minor
Am plecat de la rugamintea de a primi un sfat avizat si s-a ajuns la divagatiile specifice natiei noastre. Dupa cum bine recunostea cineva, nu e bine sa patrunzi cu bocancii in viata cuiva, mai ales cand nu cunosti mare lucru din ea. Regret ca inca nu se poate sa citim cele scrise, fara sa suprapunem experienta noastra personala. Nu am afirmat nicaieri ca ii interzic tatalui sa isi viziteze fiica, sa o ia la domiciliul lui ori de cate ori doreste. Nu sunt atat de stupida incat sa imi folosesc fata drept o "arma" de razbunare, altfel as fi parasit de mult localitatea, tocmai pentru a-i rari vizitele. Pentru "linistea" d-voastra, a celor care dati cu piatra, am sa va zic ca l-am primit chiar la 7 dimineata, fara sa ma fi anuntat in prealabil ca vine, tocmai pentru ca era o zi importanta din viata fetitei si a tinut sa fie prezent. Puteam sa chem politia si sa ii fac plangere daca intr-adevar urmaream sa ma razbun. Dar razbunarea nu imi e caracteristica. Nu am crescut cu parinti divortati, nu stiu cum e, dar va reamintesc celor care va dati cu parerea aici ca nu toti cei care cer un sfat sunt niste monstri. Nu e vorba sa fiu eu multumita, e vorba de o copila de 4 ani care nu merita ce i se intampla. Nu e vorba de puf, de closca sau poate e. Dar e datoria mea de mama sa ii ofer copilului meu ce e mai bun.
Răspuns la discuția Program vizitare minor
Deci vi se pare perfect sanatos, ca fetita sa doarma in acelasi pat alaturi de tatal ei si de cealalta femeie....Interesanta si opinia dumneavoastra...Tocmai ca m-am gandit la binele copilului, facand acest apel...Vorbele ei "sa nu ma dai, mami!" nu conteaza deloc, precum si dezorientarea pe care i-o produce...
Buna ziua. Sunt divortata de 1 an si am spre crestere si ingrijire pe fiica mea, in varsta de aproape 4 ani. Tatal ei solicita a obtinut dreptul de a o lua la domiciliul sau de sambata pana duminica. Dar el locuieste intr/o garsoniera, alaturi de o femeie insarcinata. Am facut apel, aratand ca fetita nu are conditiile necesare ramanerii peste noapte la domiciliul sau. Am vreo sansa sa castig acest apel?