avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate Duca22

Activitate Duca22

Avand in vedere ca mama Maria a decedat rezulta fiecare frate are 1/2 din teren .
Deci certificatul de mostenire nu mai are nici o importanta dupa emiterea TP ?
Certificatul de mostenire nu se aplica unor retrocedari ulterioare ?
Detalii din certificat mostenire emis 1985 :
de pe urma defunctului Nicolae (sot), decedat 1985 au ramas :
I Masa succesorala
a) bunuri mobile - nu au ramas
b) Bunuri imobile :
- un drept indivizibil de 1/2 din casa situata pe un teren de 250mp
-restul de 1/2 parte constructii formeaza cota de bun comun al sotiei Maria
II Mostenitori
1.Gheorghe(fiu 1) in calitate de fiu, ii revine intreaga masa succesorala

Sunt straini de succesiune prin renuntare sau conf art 700 cc
1.Maria, sotie decl XXXX
2 Constantin (fiu 2), fiu decl XXXX de confirmare a neacceptarii in termeni.

Titlu proprietate : emis 2002
declara ca Maria, Constantin si Gheorghe mostenitori ai defunctului Nicolae primesc in proprietate 12000mp ( din care 3800 intravilan 8800 extravilan).

Maria, sotia a murit in 2017.

acestea sunt cele 2 acte disponibile.
1. Dupa emiterea titlului de proprietate se mai tine cont de certificatul de mostenitor?

familia sot, sotie, doi fii, moare sotul rezulta cert de mostenire, apare titlu de proprietate , moare sotia. care sunt cotele ce le revine celor 2 fii.

Multumesc

Ce am inteles eu: doi soti au impreuna o casa si teren de 3.800 m.p, imobil dobandit in timpul casatoriei.
Sotii au 2 fii. - Corect
Moare tata 1985 si se dezbate succesiunea pe jumatatea tatalui din imobil. - Corect
Mama (sotia) si fiul 2 renunta, iar unic mostenitor pe jumatatea tatalui, ramane fiul 1. - ???? da
fiul 1 nu moare - moare in 2017 mama(sotia)

Ulterior, se emite un titlu de proprietate 2002 pe numele mamei si a celor 2 fii, pentru suprafata totala de 12.600 m.p, care include si cei 3.800 m.p

Ce nu am inteles...daca fiul 1 are sotie si copii. da, dar fiul traieste nu cred ca are relevanta
buna ziua, pentru situatia mentionata in urma consultarii (in cabinete specializate ) am primit 2 raspunsuri (pentru situatia terenului intravilan 3800 mp , ) :
Notar : Fratele 1 primeste 2600 mp si fratele 2 - 1200 ( a luat in calcul cert de mostenire )
Avocat : fiecare frate primeste 1/2 (nu s-a luat in calcul certif de mostenire, TP fiind emis 2002)

va rog pe aceasta cale sa ma ajutati cu varianta corecta.

Multumesc
Buna ziua,
Care sunt cotele aferente unei succesiuni pentru 2 frati in cazul in care exista doar :
1
Certificat mostenitor fratele 1 - din 1985 dupa tata - care atesta 1/2 din casa si constructie, situata pe un teren de 250 mp
II .Mostenitori - in calitate de fiu ii revine intreaga masa succesorala
Straini de succesiune,
a. sotie defunct decl inreg XXXX
b.Frate 2 decl inreg XXXX de confirmare a neacceptarii in termen

(--suprafata totala muncita in acea perioada arabil+curti constructie fiind de 3800mp )

2 Titlu de proprietate : .. declara Cetateanul Sotie defunct, Frate 1 si Frate 2 mostenitori ai defunctului ... primesc in proprietate prin reconstituirea drept de proprietate 1ha 2600mp (din care 3800 intravilan si 8800 extravilan

sotia defunct a decedat in 2017.