avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate Dan Subtire

Activitate Dan Subtire

Precizez ca am aviz de la gaz,am autorizatie de demolare si am demolat ce era de demolat.Acum teava vecinului sta proptita cu niste stalpi.Cat va sta asa si cine o va muta pentru ca noua constructie nu va fi edificata pe vechiul amplasament???
Multumesc pentru interventie!
Ati facut referire la teava care este pozitionata "inainte" de contor dar teava pozitionata dupa contor si care trece prin proprietatea mea a cui este?(Nu este a vecinului care are casa amplasata in dreapta casei mele?Nu cade in sarcina lui sa o mute?)
Vin cu urmatoarele precizari:
Casa mea este amplasata in spatele curtii si are la strada poarta de acces in stanga si un gard de vreo 4 m latime in dreapta.Pe la jumatatea acestui gard este amplasat contorul de la care pleaca teava de gaz spre casa vecinului din dreapta.
In acest caz trebuie retinut un detaliu foarte important:
-eu nu mai am nevoie de respectiva conducta,deci nu am interesul s-o relochez.Din moment ce eu am construit-o,tot eu cred ca am dreptul sa o dau jos,nu vad de ce m-ar interesa ce se intampla cu vecinul.
Multumesc si astept sfaturi!
Pe peretele lateral al unui imobil pe care l-am achizitionat in urma cu doi ani,se afla amplasata o conducta de gaz.Aceasta conducta s-a construit pe cheltuiala vechiului proprietar cu scopul strict de a-si alimenta gospodaria cu gaz.
Intre timp vecinul din dreapta s-a racordat la aceasta conducta fara un acord scris.
Eu am anuntat E-on ca vreau sa renunt la propria- mi conducta pentru ca demolez constructia.
E-on insa nu imi permite sa renunt la conducta motivand ca nu pot lasa respectivul vecin fara gaz.
Mentionez ca eu nu folosesc gaz si singurul beneficiar al conductei este vecinul meu,chiar daca aceasta a fost achitata de catre vechiul proprietar al casei mele .
Va rog sa-mi dati un sfat prin care sa pot renunta la conducta in vederea demolarii respectivei constructii(am autorizatie de demolare)
Multumesc!