avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate adrianlc

Activitate adrianlc

Buna ziua , ma numesc Adrian L si as dori sa va intreb cum sa procedez. Din 2007 am PFA cu norma de venit in domeniul reparatiilor electronice.Pt asta la inceput trebuia sa astept impunerea ,apoi sa fac contract cu casa de pensii si de sanatate .Dadeam 16% impozit pe profit,contributiile la pensie si sanatate si apoi taxele locale ale primariei .In decembrie mi-a venit de la ANAF o citatie ca nu am platit contributia la pensii pe 2014-2015 si am 6000 plus penalizari ! Ma prezint la ei cu chitantele de la casa depensii sa le arat ca am platit ! Imi raspund foarte flegmatici ca a aparut declaratia 600 conform careia la ANAF trebuia sa dau banii de pensie si nu la casa de pensii ! Am solicitat in scris casei de pensii sa returneze ei banii mei ANAF-ului si mi-aui spus ca e imposibil ,ca am contract si nu se poate ! ANAF-ul imi cere in continuare suma si imi percepe penalizari uriase ! Am fost la ei sa-i intreb de ce nu m-au informat de treaba asta in 2015 ,dece trimit instiintarea abia dupa 3 ani ? Mi-au spus ca e reaba lor si ca tre sa platesc si ca NECUNOSTEREA LEGII NU INSEAMNA NERESPECTAREA EI !
Ce pot face in acest sens ?stiind ca in romania judecatorul este platit tot din banul statului si nu cred ca vreo instanta cu un judecator care nici nu se uita pe dosar decit pe instiintare ca -s dator-imi va da dreptate ! Si parca aud "cetatene ai datorii,plateste-le !"

Va multumesc