avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate trendynight

Activitate trendynight

Buna ziua, de curand m-am mutat intr-un apartament nou si am observat unele nereguli cu privire la izolatia fonica.Pe nivel ma invecinez cu un dormitor si o baie.Peretii de compartimentare sunt facuti din caramida(11 cm) iar cei comuni de 20 de cm.Problema este ca sunt "capitonati" cu rigips(nu cred ca este acustic) lipit de caramida dar adezivul este pus in cateva puncte prin urmare in spatele lui este gol ceea ce il face sa rezoneze.In toata casa se amplifica zgomotele.In dormitor se aude tot ce se misca din dormitorul si baia vecinului inclusiv .Aud si cum merge prin camera,defapt asta se aude in tot apartamentul, ai impresia ca merge cineva sus, dar sus nu am pe nimeni.Daca se vorbeste sau se asculta muzica se intelege ,cand face dus e prapad, zici ca e cu tine in apartament.O alta problema este usa de la intrare care nu izoleaza nimic, si se aude foarte tare cam orice de pe culoar/casa scarii direct la mine in living.Problema cred ca pe langa usa , si pe culoar se formeaza un ecou exagerat avand rigips lipit/semigol si tavanele cu structura de 5 cm de rigips avand doar 1 cm plin, restul fiind gol.Problema ar fii ca nici nu am voie sa schimb acea usa, ca exista o clauza in contract care nu ma lasa sa modific "fatada".
Am stat multi ani in chirie intr-un bloc vechi dar nici urma de asemenea probleme cu toate ca aveam vecini in toate directiile.
Intrebarea mea ar fii daca as putea obliga dezvoltatorul sa rezolve aceste probleme pe fond de vicii ascunse, cu toate ca el zice ca sunt facute bine si ca e cam normal sa fie asa, eu fiind "exagerat", mai mult ei se lauda si pe facebook de luxul apartamentelor ba chiar mentioneaza izolatie fonica.Mentionez ca sunt si alti vecini care se plang, sunt bineinteles si altii multumiti.Nu as vrea sa stau pasiv si sa imi fac singur izolatie fonica atata timp cat astia isi bat joc si le iese foarte bine.