avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate cricraciun

Activitate cricraciun

Bine.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns, contestatie impotriva procesului verbal de contraventie oricum faceam dar nu stiu daca avem vreo sansa impotriva politistului sa nu pierd timp si bani degeaba. Inca o intrebare amenda poate fi platita la jumatate si dupa terminarea procesului sau trebuie platita inainte?
M-am deplasat la tamponări împreună cu soția, deoarece un alt șofer susține că soția când a încercat să plece de la semafor și oprindu-se motorul, iar fi lovit mașina care era în spate ei. Ajunși la tamponări fără celălalt șofer, soția ia explicat faptul că nu a lovit nici o mașină, deși șoferul din spate susține acest lucru. Polițistul a venit și constat faptul că mașina noastră nu are nici o lovitură sau zgarietură și ne-a spus că putem să plecăm liniștiți. După câteva ore polițistul a sunat-o pe soție să-i spună să se prezinte imediat la tamponări vorbind agresiv, deoarece soția ia comunicat că nu poate să vină atunci, ci doar peste câteva ore. Am mers din nou cu soția la tamponări, unde am fost înștiințați că a avut loc un accident între cele două mașini. L-am întrebat cum se poate să fie vreun accident când mașina soției nu are nici o urmă și praful de pe spoiler era intact. După această întrebare nu a vrut să mai vorbească cu mine spunând că eu nu am fost la locul "accidentului" și nu trebuie să am vreo părere. Atunci a vorbit doar soția cu el cerând explicații legate de presupusul accident, după încă o verificare mașinii noastre a spus că va chema cealaltă mașină, care a venit foarte repede. Cealaltă mașină era zgariată și avea un element din plastic de la spoilerul din față lipsă, nr. de înmatriculare foarte îndoit. Polițistul a pus mașina cealaltă în spatele mașinii soției și am început să măsoare, după ce soția i-a spus că zgârieturile de pe cealaltă mașină nu coincid cu dimensiunile mașinii noastre(care oricum nu are nici o urmă) și că șoferul respectiv recunoscuse că elementul lipsă nu este de acum și ia cerut polițistului să facă poze mașinilor, aceasta a spus că merge să aducă aparatul foto, dar în timp ce se îndreapta către sediu s-a oprit și ia spus celuilalt conducător auto să plece și să vină mâine după acte, iar soției ia să-l urmeze la sediu, unde ia dat amendă și ia comunicat că este vinovată de producerea "accidentului". Deoarece atitudinea polițistului s-a schimbat total la a doua vizită la tamponări, cred că polițistul și celălalt conducător auto se cunoșteau.