avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate V. Roxana

Activitate V. Roxana

Buna ziua
In data de 11.09.2017 m-am angajat la o fabrica de cablaje auto pe perioada determinata,pana la data de 31.12.2017.
Acest contract a fost prelungit ulterior printr-un act adițional pana la data de 28.02.2018. In luna Decembrie 2017 degetul mare de la mâna stânga mi s-a deplasat de la locul lui și am mers la cabinetul medical din incinta fabricii unde am dat o declarație pe propria răspundere despre ce s-a întâmpla, iar degetul s-a pus singur la loc in tot acest timp. In lunile Ianuarie și Februarie ale acestui an mi-am luat medical și urmează sa merg la un alt Dr pt o intervenție medicală la tendonul acestui deget. In concluzie la sfârșitul lunii Februarie îmi expira contractul de munca , iar eu m-am pricopsit cu o boala profesională și as dori sa știu cum as putea sa abordez situația astfel încât sa beneficiez de ceva de pe urma acestei situații. Cei de la locul de munca ar putea fi obligați sa îmi prelungească contractul și sa îmi ofere un alt post care sa nu îmi solicite degetul sau de la casa de asigurări sa mi se ofere o indemnizație pt incapacitate temporara de munca?