avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate antonescu26

Activitate antonescu26

Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului. Totusi, nefiind de specialitate si prin natura profesiei mele neavand macar tangente cu lumea juridica, nu cunosc terminologia si nu stiu cum trebuie procedat. Sora mea a mandatat-o pe mama, care locuieste in acelasi oras cu ex-ul, sa o reprezinte in proces. Mama a angajat o avocata( fara a avea niste recomandari prealabile) care a obtinut amanrea in scopul construirii unei aparari solide. Parerea mea este ca nu prea are ce apara, ei fiind deja divortati o data! Care ar fi pasul urmator? Sa ne adresam avocatei sau altui avocat cerandu-i textual ceea ce ne-ati recomandat {ar trebui invocata exceptia puterii de lucru judecat intemeiata pe hotararea straina (recunoasterea hotararii straine pe cale incidentala)} sau ne puteti formula o alta exprimare, ca pentru unii mai putin cunoscatori in ale dreptului- asta pentru a nu ofensa avocatul cu o asa eruditie brusca in cazul nostru?
Multumesc tuturor acelora care ne-ar putea da un sfat competent pentru ce urmeaza sa facem.


V-as ruga in masura in care se poate sa ma lamuriti asupra pasilor ce trebuiesc urmati pentru rezolvarea acestei probleme pe care v-o prezint pe scurt.
In urma cu trei ani sora mea ( casatorita la momentul acela si mama unui copli minor) a obtinut viza de rezidenta permanenta in Australia impreuna cu sotul si copilul. La putin timp dupa ce s-au stabilit acolo, sotul ei si-a manifestat violent neadaptarea la schimbarea de mediu( sora mea gasise serviciu, el lucra ceva ce nu isi dorea ) si a dorit sa se intoarca in Romania( unde, ulterior, am aflat ca avea o relatie extraconjugala veche). Sora mea si copilul se adaptasera foarte bine si au refuzat sa se intoarca, moment in care el a inceput sa devina agresiv fata de ea,amenintand-o si chiar lovind-o frecvent. In final el s-a reintors in Romania unde si-a reluat relatia extraconjugala, din care a rezultat in acest an si un copil. Sora mea a obtinut o angajare permanenta, pe domeniul de pregatire si retribuita peste medie. In acest an, la 2 ani si jumatate de la emigrare, ea si copilul au obtinut cetatenia australiana. Sora mea a intentat actiune de divort in Australia unde legile statului prevad ca dupa 1 an de cand s-a declarat oficial separarea cuplului la autoritatea competenta, reclamantul este rechemat sa isi sustina sau nu cererea initiala de divort, dupa care judecatorul emite o hotarare definitiva. Hotararea a fost pronuntata definitiv in august. Paratul a fost citat oficial printr-un martor insotit de o autoritate juridica ( se putea prin avocat sau notar, a recurs la un avocat) si a semnat scrisoarea de citare in procesul din Australia. La putin timp dupa aceasta, ex-ul a cerut deschiderea unui proces de divort( al lui, in Romania) prin care cerea desfacerea casatoriei( aceeasi!) din vina sora-mi -evident si recalcularea pensiei alimentare pentru minor.
Intrebarea este: are vreun rost ca sora mea sa vina in Romania sa se judece inca o data cu el pentru acelasi scop??( am spus, hotararea statului australian este definitiva si ea este cetatean australian)Scopul lui este doar de a-i face sicane si de a o ameninta ca daca nu aduce copilul in Romania la el macar 3 luni in vacanta, el nu isi da acordul ca sa i se elibereze copilului pasaport romanesc ( in conditiile in care este cetatean australian si cel mic)si nu mai poate fi scos din tara.
Ce pasi trebuiesc urmati? La prima infatisare s-a dat o amanare pentru citarea tardiva a sorei mele pana in februarie. Sora mea vrea ca tot acest calvar sa se incheie DEFINITIV! Ce sanse are?