avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters45935

Activitate ContSters45935

Multumesc Elis pentru raspuns!
Buna ziua!
Am si eu o intrebare in legatura cu ajutorul de deces acordat in baza CCM.
Un angajat al firmei a decedat in luna ianuarie 2008, in luna februarie s-a acordat ajutorul de deces suportat din CAS.
Zilele acestea (noiembrie2008) sotia a depus o cerere la firma prin care solicita doua salarii brute ajutor de deces , in baza CCM.
Intrebarea mea este, daca firma e obligata sa plateasca acet ajutor, dupa 10 luni de la moartea angajatului.
Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Impozit pe cladiri
Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Impozit pe cladiri
Multumesc pentru raspuns, dar cine face reevaluarea, obligatoriu un evaluator autorizat?
Buna ziua! Va cer ajutorul in urmatoarea problema:
O Asociatie crestina (nu suntem Asociatie religioasa, neavand numarul de membrii necesar pt. aceasta forma de Asociatie) are in patrimoniu o cladire, care serveste ca sediu, aici isi desfasoara activitatea. Anul acesta s-a majorat cota de impozit pe cladiri de la 1% la 6%, pentru ca in ultimii trei ani nu s-a reevaluat cladirea. Cei de la serviciul impozite sustin ca, evaluarea trebuie efectuata obligatoriu de un expert, altfel nu se ia in considerare noua valoare a cladirii si se plateste impozitul la cota de 6%, suma care e prea mare pentru o Asociatie non profit, care nu desfasoara activitati economice. Intrebarile mele sunt:- nu exista cumva o posibilitate de a plati impozitul de 1% in continuare, fiind Asociatie non profit;- este obligatoriu ca reevaluarea sa se faca de un expert (care la randul lui trebuie platit, inca o cheltuiala nedorita)? Anul trecut s-a reparat acoperisul cladirii, tinand cont de prevederile punctului 55, Titlul IX. din Normele Codului fiscal, aceste reparatii pot fi considerate o 'forma' a reevaluari? Avem mare nevoie de argumente dupa care sa ne putem orienta. Va multumesc mult pentru ajutor!