avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Cornel dorneanu

Activitate Cornel dorneanu

Si va mai pot spune ceva chiar dacă tatii au numai pe hârtie dreptul chiar dacă în 99 la sută mamele obtin copilul in fata țărilor si sunt de acord cu ce declarați eu stiu si simt si cred ca copilul meu va creste cu mine,Nu o spun de dragul de a o spune asta cred cu tărie din suflet.Si asa va fi.
Vb cu el de 2 ori pe zi cel puțin la telefon,apoi mi sa cerut cu insistență sa nu vin acolo de către sotie si familia acestuia,(unul din motivele pt care încă nu am fost sa l vad fizic inca),apoi cel mai important lucru care ma ținut e ca eu lucrez si cum v-am relatat mai sus eu locuiam singur cu soția și copilul si ne făceam programul in asa fel incat sa fie unul din noi cu copilul cel puțin cand celălalt lucra,in momentul de față dacă iau copilul trebuie sa i asigur o bona cu care sa stea cand eu lucrez,acesta este principalul motiv si pe asta ea cere custodia copilului unui singur părinte.
Ce vreti sa spuneti cu "va suplini acordul meu"si l poate lua in Italia cunosc cazuri cand s-au despărțit de ft multi ani si copilul nu poate părăsi țara natală fără acordul tatălui printr-un act notariat,vreti sa spuneti ca ea poate bine mersi sa scoată copilul din țară fără acordul meu?
Intrebarea e poate scoate copilul din România fără acordul meu fata de cele relatate mai sus in cererea de divort?
Ea a mutat domiciliul copilului si scoala fără acordul meu acolo.
Am sa fac asta vad ca eu gresc se pare ,si indiferent ce se va întâmpla voi
Merge sa mi iau copilul
Poate vor chema poliția nu stiu ce se va intamplat,poate si avocatul ei foloseste orice tertip pt a o ajuta sa scoată copilul din țară.in cererea de divorț cere asa:exercitarea autorității părintești de către un singur parinte:1)Dacă există motive întemeiate,având în vedere interesul superior al copilului,instanța hotărăște ca autoritatea părintească sa fie exercitată numai de către unul din părinți.2)celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului precum si dreptul de a consimți la adoptivă acestuia.In dovedire:proba cu inscrisuri;proba cu ancheta sociala;proba cu interogatoriu paratului;proba testimoniala,sens în care sa fie studiată martora ....(mama ei care locuiește la sute km de locul unde am stat eu cu soția și care imi zice telefonic ca ce treaba are ea ca martor).
Motivul pt care nu m-am dus încă sa mi iau copilul e pentru ca am gandit sa termine semestrul acesta acolo si apoi sa l iau si sa nu ii fac rau copilului sa nu l traumatizez.il iubesc enorm si nu este asa cum spuneti eu nu l voi abandona niciodată.
Si va multumesc tuturor care imi dati sfaturi bune care ma încurajați si imi spuneti ce e bine va multumesc din suflet sunteti oameni cu suflet oameni adevărați.multumesc cerului ca existați nu sunt un om slab si va promit ca voi lupta până la capăt pt copilașul meu .
Astăzi m-a contactat avocatul soției mele desi un avocat isi face datoria reprezentandu-si clientul i am explicat ce sa intamplat si ce voi face pt a mi obține copilul.el a inteles situația si a spus că îi va transmite ce doresc eu.di eu doresc următorul lucru dacă nu mai vrea sa fie cu mine inteleg Asta,Dacă are un amant si ia împăiat capul si e cu el inteleg si Asta,Dar mesajul meu e următorul ori sta in tara cu copilul si are grija de el si eu voi plati pensie alimentară si voi supraveghea la creșterea copilului si voi face tot ce mi sta in putinta sa i ofer dragostea mea,ori alege sa stea cu iubitul in Italia si sa mi lase copilul spre îngrijire si ea sa si vadă de viata ei.Maine ma va suna avocatul ei si vom vedea ce e de facut ea nu poate sa imi ia copilul in Italia niciodată.Se pare ca incepe lupta sper ca copilul meu sa aiba o soarta buna si sa nu plateasca pt păcatele mamei ei.
Este la mama soției vorbesc de 2 ori pe zi cu el dar nu vreau sa fac circ sau scandal si sa l traumatizez vreau sa l iau pe cale legală,in acea vacanta a fost copilul mutat acolo si înscris sa termine semestrul.fara circ si scandal vreau sa iau copilul si vreau sa stiu legal cum?