avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate lipo

Activitate lipo

Art. 133
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti angajatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
c) pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.
(2) La fiecare dintre nivelurile prevazute la alin. (1) se incheie si se inregistreaza un singur contract colectiv de munca.

Avand in vedere prevederile art. 133 lit. c) si a faptului ca nu facem parte din nici o organizatie patronala, inseamna ca salariul minim prezent in contractul colectiv de munca la nivel de ramura nu se aplica si societatii noastre, sau inteleg eu articolul dupa cum mi-ar conveni mie mai bine?
alina40 a scris:


Ar fi plauzibila motivarea in cazul unui control a transmiterii azi 04.01.2012
prin aceea ca azi a inceput societatea activitatea pe 2012 si ca azi am aflat de HG -ul ref la majorarea salariului minim ? In HG 500, scrie ca " Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora" :sorry: Credeti ca e ok ? La ce se refera termenul "se prezuma" ?


"Nemo censetur ignorare legem". Necunoasterea legilor nu ne absolva de vina. Ba chiar v-as recomanda sa nu spuneti inspectorilor ca nu ati stiut legea.
Iar ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat la cunostinta de continutul ei este ziua publicarii ei in Monitorul Oficial.

@Mihabucur76: da, daca CCM la nivel de unitate prevede acei coeficienti, ii aplicati noului salariu minim.

@Alina40, exact de aceea am recomandat ca fiecare sa-si caute CCM la nivel de ramura, pentru ca salariul minim difera in functie de ramura de activitate.
@Mihabucur76: Cum 1 si 2 ianuarie nu sunt zile lucratoare, 3 ianuarie devine "ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora".

@ela david: cum contract colectiv de munca unic la nivel de tara nu mai exista, ar trebui sa cautati CCM la nivel de ramura de activitate aplicabil societatii dvs. Si acolo veti afla daca aplicati sau nu coeficienti.
@Viovas: vedeti sectiunea Rapoarte (penultima din bara de sus). Cand o deschideti veti gasi Registru Salariati care va scoate lista salariatilor. Acolo aveti si optiunea listarii.

LE: acum am verificat si am vazut ca intra-devar, lista contine toti salariatii, chiar si pe cei cu contracte suspendate, si pe cei ale caror contracte au fost inchise deja :(
In noul program trebuie introduse toate persoanele aflate in activitate la data de 01.08.2011. Introduceti contractul, salariul, si apoi operati incetarea.
@Freeelis: in acest moment oricare dintre decizii le-am lua tot un risc asumat este. Daca completez sporurile orelor suplimentare si vine in control dl. inspector de Iasi de exemplu, mi-e asigurata amenda pentru completare eronata a revisalului. Daca nu le completez si vine dl de la Constanta, sa vezi atunci aceeasi amenda. La noi macar ni s-a raspuns "nu stim, n-am fost inca instruiti".
Nu ne ramane decat sa ne rugam sa scoata mai repede niste norme clare. Lucru ce ar fi trebuit facut odata cu aparitia programului.
@ Bigi Orice completare in revisal se face doar in baza actelor aditionale. Nu puteti schimba salariul sau functia sau multe altele fara sa aveti acordul salariatului. Iar acordul lui il dovediti doar cu semnatura de pe actul aditional.
Ii inregistrati acum si mai transmiteti odata REVISALUL.

Multumesc, Freelis. Intradevar, fara cererea lui n-are cum sa fie CFP. Bine c-am scapat de raportat si asta :giggle:
Ridic si eu o problema. Am un salariat care si-a luat deja toate zilele de concediu de odihna aferente anului 2011 (21 de zile in cazul nostru). Problema este ca tocmai si-a bagat lichidarea. Deci are efectuate mai multe zile de concediu decat are dreptul. In momentul in care colega mea de la salarizare ii opreste banii pe zilele de concediu efectuate in plus, la mine acele zile se transforma in concediu fara plata, nu?
Cum trec eu acest concediu fara plata in REVISAL tinand cont de faptul ca toata luna septembrie si octombrie pana acum imi figureaza prezent? (El concediu si-a luat treptat de-a lungul intregului an).
@ Elizatraian: intrati pe rubrica Contracte (a 4-a rubrica de pe primul rand). Apoi pe Suspendare (a 3-a rubrica de pe al doilea rand). Acolo alegeti Corectie si treceti data corecta.

@Dali_C: imi pare rau, n-am lucrat cu astfel de situatii, mai bine tac decat sa va spun vreo prostie.

@Anca55: Multumim pentru confirmare.