avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian V

Activitate Cristian V

Cunoasteti vreun avocat destul de ok in Sibiu , nu mi-ar strica o recomandare , sunt nou in oras. Multumesc anticipat. Iar ca un mic comentariu la raspunsul dumneavoastra asta nu incheie sarabanda de procese, nu prea imi rezolva problema , ma interesa mai mult daca exista ceva din punct de vedere juridic , chiar daca implica angajarea unui avocat care sa o impiedice sa mai actioneze in instanta fara probe care sa demonstreze ca am incalcat deciziile judecatorului.
Buna ziua, o sa incep prin a prezenta un pic cazul meu , am divortat in 2016 , conform deciziei de divort a rezultat o pensie alimentara de 1/4 din veniturile mele nete , timp de mai bine de jumatate de an am platit luna de luna pensia conform acestui procent. In afara acelui procent a trebuit sa mai platesc si o suma de la data deschiderii actiunii de divort, acea suma convenind cu fosta sotie sa nu o platesc deoarece ea a golit casa de tot ce era in apartament. Nu am deschis o actiunde in justitie pentru partaj considerand ca suntem ok suma datorata de ea ca si parte din bunuri fiind mai mult sau mai putin aceeasi cu suma care trebuia eu sa o platesc in urma divortului. La jumatate de an m-am trezit cu executare silita pentru acea suma plus ca pana la 18 ani sa platesc 1/4 din veniturile nete lucru care il faceam deja. In consecinta am platit acea suma si am ramas cu poprire pe conturi de 1/4 din veniturile nete direct la compania pentru care lucrez, practic pensia alimentara mi se trage automat pe statul de plata.
Acum sa revin la intrebare , acum 2 zile m-am trezit iar cu un proces pentru abandon de familie trebuind din nou sa fac dovada tututror platilor pana la executarea silita inclusiv dupa executarea silita lucru care mi se pare un pic penibil deoarece nu fac eu platile respective si o face compania pentru care lucrez . In fine intrebarea este care este posibilitatea juridica de a opri aceste procese deoarece ma simt hartuit atat timp cat imi indeplinesc indatoririle legale conform procesului de divort si procesului de executare silita. M-am saturat ca la 5-6 luni sa ma trezesc cu un proces nou , iar datorita faptului ca eu calatoresc mult datorita jobului nu am tot timpul documentele cu mine si nici timpul necesar sa ma prezint pe la politie sa dau declaratii tot timpul. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz. Va multumesc anticipat cu respect Voican Cristian