avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate alfabetagamma

Activitate alfabetagamma

Referitor la daune nu avem nimic precizat in contract.

Deci nu cred ca are dreptul sa ne ceara ceva.



AV. GABRIELA GERBER a scris:

Contractul ar tb vazut de un avocat. De principiu platiti atata cat stati. Cu daunele interese pentru denuntare inainte de termen trebuie vazut ce clauze aveti in contract.

Utilizati variante alternative de comunicare doar in situatia in care nu aveti confirmarea e-mail ului.

Am voie sa retrimit mailul cu o noua data de denuntare?

Pe urma o sa zica ca se ia data primului mesaj...chiar daca nu e precizata in primul mesaj.

OK.

Am trimis ieri mailul si am zis "prin prezenta va informez ca denunt unilateral contractul..."

N-am precizat data denuntarii explicit, presupunand ca se intelege ca e data mesajului.


Mai trebuie sa retrimit mesajul cu alta data, data de azi?

Multumesc.
Buna ziua

cum se face o notificare pe mail ?

- pe hartie si apoi se pozeaza hartia semnata ?
- sau direct scris mailul


Multumesc.
Buna ziua


am trimis ieri o notificare pe mail, pt denuntare.

Nu am precizat data denuntarii, ci doar "prin prezenta va informez ca denunt unilateral...", presupunand ca se intelege ca e vorba de data mesajului.


Este nevoie sa mai dau o data mesajul azi, precizand explicit data de azi ca data a denuntarii?

Voi informa ulterior si prin executor.

Multumesc.
Chiar daca nu am precizat explicit data? Multumesc.
Am trimis mailul ieri. Mai trimit un mail azi cu data azi ca data de denuntare?

Daca mai dau un mail cu notificare pe ziua de azi, se poate interpreta si invers:

sa zica ca prima notificare e in regula, si a 2 a devine deci nula.


Buna ziua



am denuntat unilateral contractul de chirie, ca chirias, in baza articolului 1825 cod civil.

(contract pe 1 an, fara clauza denuntare)


Intrebarea 1:

In mailul de denuntare, caci era prevazut prin mail, am spus :

"....prin prezenta va informez ca denunt unilateral contractul de inchiriere...conform articoului 1825 noul cod civil..."

si "preavizul este 60 zile"



Era nevoie sa precizez data denuntarii in mod explicit?? Eu am presupus ca se intelege ca e data zilei, data la care trimit mesajul..

Ce sa fac in cazul asta.



Intrebarea 2:

Urmeaza sa trimit notificarea si prin executor judecatoresc. Presupun ca in document am dreptul sa fac referire la data denuntarii, chiar daca e o data din trecut. Logic, din moment ce am lasat cateva zile pana sa trimit prin executor.


Multumesc.
Si inca ceva: daca o sa aiba pe mail 2 notificari, prima fara data si a 2 a cu data explicita, nu o sa poata sa sustina ca a 2 a e invalida si ca prima ramane valida?

Multumesc.