avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate varticmihai

Activitate varticmihai

Stimate domnule Avocat,
Am o speta pe care nu stiu cum sa o gestionez. As dori ca dv sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce as putea face in speta pe care o prezint.
Vin a vă arăta că suma de 5.968 Lei pretinsă de catre Administrația Județeană a Finanțelor Publice Neamț provine din prin anii 1992/1997 de la ultimul control efectuat de cei de la avaf. Ultimul sold stabilit de anaf pentru aceasta suma dateaza din anul 2003( Salarii-640 lei, Profit-2167 lei, venituri din amenzi-1850 lei,Penalizari-444 lei si Dob. si pen. Tva-867 lei). Prima Somatie insotita de Titlu executoriu, Instiintare de proprire si Decizia anaf-ului de angajarea raspunderii solidare au fost emise in 2013, deci dupa 10 ani. Niciun act din cele aratate nu au fost contestate de mine in instanta la acel moment. In afara de aceasta suma au mai fost si alte sume care au costituit in final un debit la suma de 17.800 lei in care a fost inclusa si suma de 5.968 Lei. Pentru creanta de 17.800 anaf-ul a promovat dosar de executare de angajarea raspunderii solidare. Dosar ce a fost transferat de la Piatra Neamt(domiciliul pana in 2007). Dupa schimbarea domiciliului in 2007 dosarul de executare a fost transferat la Serviciul fiscal Tg. Neamt. Cei de la Tg. Neamt mi-au instrumentat in continuare dosarul de executare. Mi-au pus sechestru pe cateva imobile (3 terenuri). Acest proces verbal de sechestru l-am contesta, dar instanta a dat sentinta in favoarea anaf-ului. Au facut evaluare la un singur teren la valoarea de 20.150 lei si l-au vandut cu suma de 2.700,00 lei (ridicol). Cu aceasta suma nu s-au acoperit nici cheltuielile de executare. La aceasta vanzare am avut o banuiala rezonabila ca executorul fiscal a avut un interes cu acel teren. Dupa acest episod din considerente obiective in anul 2016 mi-am schimbat domiciliul la Piatra Neamt. La inceputul anului 2018 primesc la domiciliu actual Somatia si Titlu executoriu numai pentru aceasta creanta in suma de 5.968 Lei, motivand ca mi-am schimbat domiciliu a fost transferat si dosarul de executare. Vin a va arata ca de la ultimul act emis (Procesul-verbal de licitatie din 01.11.2016) de cei de la Serviciul fiscal Tg. Neamt pana in data de 05.01.2018 nu s-a mai emis nici un act. Societatea a fost declarata in insolventa si in Mai 2016 a fost radiata prin sentinta civila pe care anaf-ul nu a contestat-o, sentinta ramasa definitiva.
Intrebare: In aceasta situatie prezentata in mare, anaf-ul mai poate face executarea silita in conditiile legale a administratorului daca societate este radiata?
Va multumesc pentru efortul dumneavoastra
Mihai Vartic
varticmihai@yahoo.com
Tel: 0744/602754