avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana Ion

Activitate Mariana Ion

Răspuns la discuția Obtinere titlu de proprietate.
Din pacate raspunsul de la prefectura l-am primit telefonic si nu prefectura cred ca are vreo vina din moment ce chiar primaria Gaesti imi confirma scris ca inca nu a trimis dosarul urmand sa-l trimita intrun timp cat mai scurt,dar lucrul acesta mi l-au spus de zeci de ori, ba ca l-au trimis ba ca urmeaza sa-l trimita, in realitate nu intreprind nimic din cea ce legea ii obliga si este clar si indubitabil o neglijenta, o rea credinta si un abuz chiar al primariei, deoarece era sarcina si obligatia sa legala sa trimita dosarul inca din ani 92-93 de cand a fost depus primul dosar de raposata mea mama. In ce priveste dosarul, acesta se afla la primaria Gaesti daca l-o fi intocmit,eu am depus actele cerute de aceasta si nici nu cunosc ce documentatie cuprinde dosarul necesar pentru eliberarea titlului de proprietate. Tocmai de aceea am apelat la sprijinul dvs. pentru lamuriri cum as putea sa obtin acest document( titlul de proprietate) nefiind eu in posesia dosarului si nicio posibilitate de al intocmi, acest lucru fiind in sarcina si competenta primariei Gaesti. Aceasta fiind starea de fapt, banuiesc ca si daca as dori sa deschid o actiune in instanta nu voi putea pentru ca primaria nu-mi va pune la dispozitie dosarul( actele necesare). Ce ma sfatuiti sa intreprind in atare situatie, cum sa rezolva aceasta problema cauzata de o neglijenta, rea vointa si abuz grav din partea Primariei Gaesti?
In anul 1979 mama mea a cumparat in orasul Gaesti, Jud.Dambovita o locuinta cu 1400 m.p.teren aferent curte si gradina intravilan imprejmuit. In baza legii de atunci terenul a intrat in proprietatea statului cu drept de folosinta. In anii 1992-1993 in baza legii 18/1991 a depus toate actele necesare (inclusv contractul de vanzare-cumparare) pentru dobandirea titlului de proprietate. Din neglijenta angajatilor Primariei Gaesti pana in anul 2000 cand a decedat nu a reusit sa obtina titlul care de drept i s-ar fi cuvenit. In urma cu 5 ani subsemnata Ion Mariana in calitate de unica fiica mostenitore am depus din nou acte similare cu cele depuse de defuncta mama pentru dobandirea titlului de proprietate.De atunci si pana la aceasta data la toate diligentele facute de mine aproape luna de luna (audiente, petitii,convorbiri directe cu primarul,viceprimarul si salariatii responsabili) mi se spune ca dosarul a fost inaintat la Prefectura Dambovita pentru eliberarea titlului. Prefectura imi comunica faptul ca nu a primit nici un dosar pe numele Mocaita Elena (defuncta mama) de la Primaria oras Gaesti. Constat ca nu este vorba doar de neglijenta ci si de rea credinta si abuz in serviciu din moment ce sunt mintita continuu de 5 ani, se incalca grosolan legea civila si penala precum si dreptul fundamental la proprietate. Precizez ca nu exista nici un litigiu cu vreo institutie sau persoana legat de aceasta proprietate,deci nici un motiv pentru a nu se elibera titlul de proprietate,toate persoanele competente la care am cerut relatii ( avocati,juristi,notari si judecatori) mi-au spus ca trebuie doar inaintat dosarul la Prefectura de catre Primaria oras Gaesti. Va rog cu toata gratitudinea si respectul ce vi se cuvin, indrumati-ma ce pot face in relatia cu conducatorii Primariei pentru a-i determina sa trimita dosarul la Prefectura Dambovita fara a mai recurge la un proces in instanta care costa multi bani si e de lunga durata. Pentru ca am cumparat in urma cu 10 ani un teren si fiul meu si-a construit o locuinta intro zona mai linistita a orasului, doresc de ani de zile sa vand proprietatea la care am facut referire si nu pot pentru ca niste birocrati din primarie nu doresc sa-si faca datoria incalcand legile si dreptul cetateanului la proprietate. Mentionez ca fara a detine titlu de proprietate care sa ateste legal ca sunt prorirtarul imobilului si al terenului platesc de la cumparare ( 1979 ) pana azi impozit pe proprietate ( locuita+teren) si ma intreb daca oare Primaria mi-a incasat legal acest impozit. Ajutati-ma va rog cu sfaturi competente pentru ca sunteti profesionisti in acest domeniu.

Va multumesc anticipat.
Cu consideratie, Mariana ION- oras Gaesti,jud. D-ta