avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Activitate MLY 1

Activitate MLY 1

Va rog frumos sa îmi spuneți ce fonduri sau asociații as putea contacta
.Va mulțumesc
Liliana Gradinaru a scris:

Daca nu mergeti in instanta, nu va ajuta sa stiti temei legal. Oricum, vedeti 1371 Cod civil.
Contactati fonduri sau asociatii care va despagubesc, urmand sa preia despagubirea apoi de la soferul vinovat.

Bună ziua,mă ajutați și pe mine cu o problema?Mai exact in urma cu un an am avut un accident rutier,mă deplasam spre casa iar pe partea mea de mers urma o porțiune de drum în lucru ,înainte mea aveam indicatorul Prioritate pentru circulația din sens invers,asigurând una knbanda este liberă din sens invers îmi pun semnalizarea stânga și mă deplasez conform semnului de circulație,la aproximativ jumatea drumului care era în lucru am văzut o mașină care staționa și vb cu niste persoane la marginea drumului,care apropo el nu avea ce să caute pe porțiune aia de drum în lucru pt k era săgeata roșie pe sensul ăla de mers,când am fost in dreptul lui el nu sa asigurat și a virat de volan stânga k a vrut să intre pe o vale,și mă acroșat pe o proprietate privată nelocuită,in urma accidentului care am fost lovită la fata,piept,Eu nu am vrut sa i depun plîngere penală de vătămare corporală ,menționez k el în momentul acela nu avea asigurare obligatorie,am ajuns la secția de politie unde ne-a spus k avem culpa comuna,lui k nu a păstrat partea lui dreapta și mă acroșat și eu k am depășit un drum în lucru,ceea ce eu am circulat conform semnului de circulație prioritate pt circulația din sens invers ,deci am mers regulamentar ,a rămas să plătească din buzunarul lui 50%din dauna ce mi-a cauzato la mașină ,dar mă tot purtat cu vorba iar el intre timp și a dus mașină lui la reparat k era doar aripa indoita și nu mi-a mai răspuns la tel,in schimb la mașină mea sunt ff multe de făcut avânt in vedere unde mă acroșat .,,Nu dispun de bani sa îl dau in judecata pt că nu lucrez și am o fetița cu probleme de sănătate,,ce as putea face?îmi spuneți și un temei legal a culpei comune,adică unde menționează k se face schimb de asigurări și se despăgubește jumate din paguba iar el daca nu are asigurare trebuie sa îmi plătească jumate din paguba,Va mulțumesc frumos