avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate Anagiorgiana

Activitate Anagiorgiana

La început am crezut că ne înțelegem omenește ca frații,dar la momentul ăsta se pare că nu.Fiecare spune altceva.Nici eu nu mai înțeleg.
Dacă mergem la notar să dăm declarație de acceptare a moștenirii.,sigur vom plăti o taxă ceva.Si în cazul nostru unul dintre frați nu vrea să dea această declarație... Ca nu vrea așa îl duce capul.Si dacă tot nu se rezolva problema ,mii ceilalți mergem degeaba la notar,dam si bani si nu putem continua decât în instanță,aduca alți bani.Care momentan nu sunt..Si alta întrebare dacă se poate.Am vrea să împărțim moștenirea oarecum.....adică fratelui mic să i rămână casa iar noi ceilalți trei frați să luăm locul din curte.Se poate face acest lucru la notar..Sa nu mergem în instanță.
După cum mi a spus notarul care ne a contactat cică nu i ar fi eliberat certificatele de deces de la casa căsătoriilor sau de unde se elibereaza în mod normal dacă nu dădea acea declarație.Cica asa e legea
Buna ziua,sunt Coman Ana din Constanța.Am o problema in legătură cu o succesiune în urmă decesului părinților.Parintii mei au murit amândoi în aceeași zi.In momentul ridicării certificatelor de deces de către fratele meu,a fost pus să completeze o cerere de dezbatere a moștenirii sau cam așa ceva altfel nu putea ridica aceste certificate de deces .Acum am fost repartizati la un anumit notar public ,care ne a trimis acasă citații ptr prezentarea la notariat ptr dezbaterea moștenirii,fara să fim întrebați dacă facem sau nu ,dacă avem bani sau nu ptr această procedură.Intrucat noi suntem patru frați moștenitorii si unul di tre frați nu este de acord cu dezbaterea moștenirii din motive personale și nu se va prezenta la notar la data respectivă.... întreb dacă noi ceilalți mai avem obligația de a merge la notar ptr închiderea dosarului? Si dacă trebuie să plătim taxe notariale ptr acest lucru.Mentionez încă o dată...noi nu am mers la notar cu acte ptr deschiderea succesiunii