avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate Etyen

Activitate Etyen

in 15 septembrie 2015 am avut suspendat 30zile pentru neacordare de prioritate. Am primit dovada 15 zile pana in 30 09.2015, Am contestat in termen si am primit permisul inapoi, dupa aprox 6 luni am renuntat la proces si am predat permisul 30 de zile, adica din 21 Martie 2016 pana in 21 Aprilie 2016. Sa inteleg, ca atunci in 2015 cand l-am avut suspendat si am primit 15 zile dovada, se calculeaza de la expirarea acelor 15 zile??? pentru ca atunci indeplinesc 2 ani.
Mi-a fost retinut permisul de conducere pe 90 de zile pentru viteza de 109 km/h in localitatea, fiind a doua oara cand am o suspendare in 2 ani am fost sfatuit sa fac contestatie pentru a indeplini termenul de 2 ani, permisul fiind suspendat in 2015 pentru neacordare de prioritatea (30 de zile), am contestat atunci, iar la primul termen in Martie 2016 am facut cerere si am renuntat la proces predand in 21 martie 2016 permisul pentru 30 de zile. Una din conditie necesara pentru a beneficia de reducerea de 30 de zile era sa nu il fi avut in ultimii doi ani suspendat, iar eu acum trebuie sa predau in 11 Martie 2018 permisul, iar astfel nu indeplinesc termenul necesar de 2ani si voi face o contestatie, iar la primul termen (aprox 2 sau 3 luni) o sa renunt, iar atunci se implinesc cei 2 ani de zile necesari reducerii suspendarii de la 90 la 30 de zile. Intrebarea este daca nu ridic permisul cu certificatul de grefa decat dupa vreo 20 de zile, aceste zile se vor scadea din pedeapsa de suspendare??? Sau eu o sa am drept de circulatie in perioada asta. Am cumva un termen care ma obliga sa ridic permisul cu certificatul de grefa??? Mai benenficiez de reducere la 30 de zile de la 90 de zile daca contest procesul verbal??? Va zic sincer ca nu gasesc nici un avocat sa imi raspunda concret, am vb si cu politistii care ma trimit la ei la birouri deoarece tine de procedura si nu ma lamureste inca nimeni.