avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate Adda1989

Activitate Adda1989

Răspuns la discuția Incredintare minor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles !!! Va multumesc frumos pentru raspunsuri. O seara cat mai frumoasa !!!
Răspuns la discuția Incredintare minor
Presupun ca am nevoie de un avocat si rabdare multa pentru ca va dura ceva timp pana se va ajunge la o hotarare, nu-i asa? In principiu cum decurg astfel de procese? Martori si multe infatisari?

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Buna ziua,
In prima faza puteti incerca o custodie a minorului cu obligatie la plata pensiei de intretinere.
Puteti solicita aspectele aratate in cuprinsul cererii de chemare in judecata.
Pentru motive temeinice instanta va hotara daca se constata, chiar decaderea tatalui din drepturile parintesti si atunci puteti schimba si numele pe cale administrativa.

Răspuns la discuția Incredintare minor
Buna seara, ce fel de tata este acela care timp de 11 ani uita ca are un copil?
Dupa 11 ani sa ii recunosc drepturile de tata?
Presupun ca instanta poate hotara daca se poate sau nu trece copilul pe numele meu, fara a fi nevoie de acceptul 'tatalui'. Pana la urma dezinteresul lui fata de copil timp de 11 ani nu se poate compensa si nici justifica.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
E cazul sa va adresati instantei solicitand exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de dumneavoastra.
Ma indoiesc ca veti putea trece copilul pe numele dumneavoastra fara acceptul tatalui si nu cred ca este bine avand in vedere caaaaa e bine sa stie ca exista si un tata.

Buna ziua. As avea nevoie de cateva informatii va rog frumos. Situatia sta cam asa. La varsta de 16 ani am avut o relatie cu un baiat, am ramas gravida si acum am un baietel de 11 ani. Tatal copilului l-a recunoscut, dar de la varsta de 4-5 luni ne-am despartit. El nu a mai luat contact cu copilul de atunci, nu a venit niciodata sa il viziteze,nu i-a trimis niciodata pensie alimentara. De cresterea copilului m-am ocupat doar eu si mama mea, tinand cont de varsta mea frageda am avut nevoie de un sprijin.
As vrea sa obtin incredintarea lui exclusiva, cum sa procedez?
Cum trebuie sa procedez pentru a pune copilul pe numele meu?
Daca in cei 11 ani nu s-a interesat de el si copilul nici macar nu il cunoaste putem vorbi de decaderea din drepturile parintesti?
Va multumesc anticipat.