avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate ingriduta

Activitate ingriduta

Răspuns la discuția antecontract nerespectat
multumesc mult
credeti ca as putea face urmatorul lucru:...
as vrea sa pot sa-i dau in judecata si sa obtin o somatie pentru a-l obliga pe vanzator fie sa ne vanda casa in termen de ...X zile fie sa ni se restituie avansul dat, fara ca dumnealor sa ne dea afara din casa... si fara a putea vinde casa inaite de a ne da banii... asa cred ca dumnealor nu o sa poata face rost de banii si atunci o sa ne vanda casa....
in cazul in care dumnealor pot sa de dea afara din casa, sau pot sa vanda casa ... mama mea va cere despagubiri...
Răspuns la discuția antecontract nerespectat
da.. dar ei la proces poate sa spuna ca s-au razgandit si nu mai vor sa ne vanda casa atunci potrivit antecontractului ei sunt obligati sa ne restituie avansul dat.. cea ce nu stiu cand o sa ni dea... ma tem ca o sa nii dea , azi 10 mil, peste un an alti 10.. si tot asa pana nu o sa mai aiba nici o valoare....
sau ei spuneau ca o sa ne acuze pe noi ca ne-am razgandit si nu mai vrem sa luam casa ( ceea ce nu e adevarat...) iar in acest caz potrivit antecontractului mama mea renunta la avansul dat...
va rog sa ma ajutati cu un sfat tot in legatura cu un antecontract nerespectat...
mama mea a incheiat un antecontract cu sotii Sufaru pentru cumpararea de la dumnealor a unei case in valoare de 510 milioane lei vechi, mama mea a platit deja 350 mlioane lei vechi la sfarsitul lui iunie 2007, iar in antecontract s-a stabilit ca dupa 3 luni ( adica pana la sfarsitul lui septambrie 2007) sa aiba loc vanzarea -cumpararea casei si a terenului de 700 mp...
dar domnii Sufaru nu s-au tinut de cuvat, ei spun ca actele casei si a terenului nu sunt gata de la primarie si nu poate sa vanda casa mamei mele...
in antecontract s-a stabilit ca daca vanzatorul nu vinde casa pana in septembrie 2007 el trebuie sa restituie avensul mami mele... iar notarul ne-a spus ca putem sa dam in judecata vanzatorul pentru a ne da banii...
dar mama nu vrea banii, ea vrea casa.. in care s-a si mutat si sta acolo de o luna.. avand acordul vanzatorului...
domnii Sufaru au venit si mi-au amenintat parintii acum 2 zile ca daca nu le mai da inca 30 milioane lei vechi vine cu politia si ne da afara din casa
eu vreau sa va intreb: pot ei se ne dea afara din casa daca mama mea are un antecontract in care ea a platit aproape 70 % din valoarea casei?
e valabil antecontractul chiar daca termenul la care trebuia sa se faca vanzarea-cumparaea casai a trecut fiind septembrie 2007?
daca intabulez antecontractul devine mama proprietar al casei cu aproape 70 %? se poate asa ceva?
stii cat timp va dura sa intabulez antecontractul? pot intabula actul la judecatorie fara ca vanzatorul sa fie prezent sau noratul care a incheiat antecontractul?
pot sa intabulez antecontractul acuma chiar daca a trecut asa mult timp de la incheierea antecontractului?
poate vanzatorul sa vanda casa daca mama are antecontractul?
daca nu se mai poate face nimic sa salvez casa .. vreau sa spun sa-i determin intr-un fel sa incheie cantractul de vanzare-cumparare cu mama mea...ca sa-i dau in judecata.. o sa primeasca mama mea banii inapoi?
pot sa cer despagubiri?
poate ei sa vanda casa chiar daca vor fi in proces cu mama mea ca nu ne dau banii? ( fiindca nu cred ca o sa ne dea banii inapoi chiar daca ii dam in judecata pe motiv ca nu au...)
poate instanta sa-i oblige sa ne dea banii? sau sa scoata casa la licitatie in cazul in care nu ne dau banii?
stii cumva cat timp va dura un astfel de proces?

vreau sa va spun de ce nu au domnii Sufar actele in regula... noi am vorbit din martie despre vanzare-cumparare, dar domnii ba au avut pamantul trecut in extravilan si a trebuit sa-l treaca in intravilan... ba ultima oara s-a dovedit ca pe titlul de proprietate nu e trecuta sotie domnului Sufau ci un unchi sau tatal ( nu stiu sigur) care a murit iar mostenitori sunt toti fratii domanei Sufau...La notar cand s-a incheiat antecontractul de vanzare -cumparare a casai au venit toti fratii doameni si au semnat ca sunt deacord sa ne vanda noua casa si pamantul...
va rog mult sa ma ajutati, daca puteti sa-mi raspundeti la intrebari...