avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin198522

Activitate cosmin198522

Răspuns la discuția titlu de proprietate
buna ziua si multumesc pt raspuns !!

sa inteleg ca , cu un duplicat legalizat scos... pot incepe intabulare...fara a-mi mai trebui titlul original.....de care nu ma pot atinge..........dar dupa ce eu intabulez parcela scot CF..... oare mai pot face acte cu tatal meu fara a avea originalul titlu ??? ...multumesc!!!
belea mare pe capul meu....va rog sa ma ajutati !!! tatal meu are o suprafata de 5000 metri arabil dat in arenda....terenul nu este intabulat si eu doresc sa il intabulez si sa fac un contract de intretinere cu el.... problema este ca el nu mai are titlul original al terenului...ci doar o copie xerox.... pe acel titlu figureaza si fratele lui cu un teren de 1 hectar....este un act de partaj a tuturor suprafetelor de teren din titlul acela unde se specifica fiecare ce cota are ...!!! fratele lui a vandut terenul lui adica 1 ha ....problema se pune ca eu il tot rog sa-mi dea titlul acela ...ca tot nu mai are ce face cu el odata ce si-a vandut suprafata lui....nemai fiind altceva pe el decat cei 5000 metri ai tatalui....

cum pot intra in posesia unui duplicat sau ceva legalizat pt a incepe demersurile de intabulare.....ca el sustine ca nu e la el.....dar logic ...el nu putea vinde partea lui fara titlul acela in original.....Partajul acela care il am are vreo relevanta fara titlu de propietate in original ???? hellp ca inebunesc.....multumesc anticipat pt raspunsuri !!!