avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate Alexa1717

Activitate Alexa1717

Răspuns la discuția Moștenire
Asa voi face , Le voi zice părinților mei restul de bunuri ce îmi vor rămâne sa le treacă direct pe numele fetei . Mulțumesc
Răspuns la discuția Moștenire
Off ... atunci nu înțeleg cum se poate face... nu mi se pare deloc ceva corect ca tot ce au părinții mei sa se împartă si la copiii fostei lui... ce au părinții lui da , ca sunt bunicii paterni ai lor dar ai mei n-au nicio treaba cu ei ca munca lor de o viața sa nu le rămână exclusiv nepoatei lor ....
Răspuns la discuția Moștenire
Dar pe viitor , dacă peste câțiva ani stabilim de comun acord sa trecem noi tot ce vom dobândi de la ai mei pe numele fetiței noastre , atunci se poate sa rămână unica moștenitoare a acestor bunuri ?
Discuție Moștenire
Buna ziua , părinții mei vor sa cumpere un apartament si să-l treacă pe numele meu si al sotului. Soțul meu mai are 2 copii din fosta relație ( nu au fost căsătoriți) . Noi in prezent avem o fetița. Copiii din afara căsătoriei ( ai sotului) au dreptul la casa noastră ? Cum as putea proceda ca apartamentul cumpărat de părinții mei sa rămână fetiței noastre ( nepoatei lor) si nu copiilor lui deoarece părinții mei nu au nicio treaba cu copiii lui evident vor sa i rămână moștenire nepoatei lor . Nu știu cum e mai Ok sa facem . Se poate o clauza in contract ceva ? Sa rămână copilului nostru casa ? Sau poate sa fim noi proprietari pana face fata 18 ani? Apoi sa îl trecem pe numele ei ?
Mulțumesc