avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Creativevo

Activitate Creativevo

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:

In 2007 am contractat un credit de nevoie personale in val de 55.000 lei pentru care am achitat rate la banca pana in martie 2008 cand am ramas fara serviciu.
Cateva luni de zile mai tarziu am primit o somatie de plata de la o firma de recuperare pentru achitarea creditului. Am convenit cu ei un angajament de plata pentru esalonarea datoriei si in baza acestui document am achitat mai departe ratele catre firma de recuperare.
Pentru ca nu am avut un venit stabil, platile au fost sporadice iar suma a crescut de la 55000 lei la 67000 de lei dupa care a scazut la 62000 lei iar in 2014 cand am facut un nou angajament de plata a ramas la 60,000 lei. Am achitat timp de 6 luni dupa care nu am mai avut posibilitatea sa continui plata ratelor.
Din 2014 pana in 2018 am tot primit notificari de plata cu solduri diferite de plata astfel ca in 2018 la ultima notificare primita mi s-a spus ca am de plata tot 55000 lei. Din pacate in aceasta perioada nu am putut achita nimic si azi 23 martie 2018 am primit o scrisoare de executare silita pentru suma de 4900 euro pentru creditul contractat in 2007 plus cheltuieli de executare in valoare de 3000 lei.

Daca nu achit in decurs de o zi suma de 4900 euro plus cheltuieli de executare silita mi se pune poprire pe cont, masina si casa.

In present nu am venituri care sa-mi permita sa platesc intr-o singura transa, suma pe care o cere executorul si doresc sa va intreb cum pot sa rezov aceasta situatie pe cale amiabila astfel incat sa esalonez plata sumei de 4900 euro?

Am nevoie de un avocat pentru a rezolva aceasta situatie? Va rog mult de tot un raspuns.

Multumesc,
Viorica