avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate cigi

Activitate cigi

Imi spuneti ca voi ramane pe viata proprietar al acestui autoturism? Cum se poate asa ceva? De unde sa fac rost de acte, placute sau carte de identitate a autoturismului? Toate se aflau in posesia celui care folosea masina iar in momentul prinderii in flagrant au fost confiscate pana la pronuntarea instantei. Apoi s-a pus sechestru si Dumnezeu stie unde se mai afla in acest moment (sau daca mai exista). Nu pot sa cred ca nu exista cai legale pentru a rezolva o amarata de radiere a unei masini ce (poate) nu mai exista.
Buna ziua,
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la problema in care ma aflu?
Intre timp am incercat sa cer de la instanta de judecata o dovada a sechestrului. Din pacate nu am reusit pentru ca mi s-a spus ca nu am fost parte in dosar si ca trebuie sa fac dovada ca eu sunt proprietarul masinii pusa sub sechestru. Cum sa fac aceasta dovada daca nu mai am nici un act al masinii? Instiintarea de la ANAF prin care mi se comunica cat am de plata pentru impozitul anual al autoturismului, nu este suficienta... Si atunci?
Buna ziua,
In urma cu cativa ani am instrainat un autoturism cu un contract de comodat. Ulterior, acest autoturism a fost imprumutat unei terte persoane. Aceasta persoana l-a folosit pentru comiterea unor infractiuni si de aceea in momentul de fata isi ispaseste pedeapsa. Problema mea este ca instanta de judecata, in vederea recuperarii prejudiciului, a pus sechestru asigurator pe autoturismul in cauza. Eu vreau sa il radiez de pe numele meu astfel incat sa scap de un impozit pe o masina pe care nu o mai posed. Ce se poate face in acesta situatie?