avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate thebubycko

Activitate thebubycko

Buna ziua!
A dori sa deschid un magazin cu haine exclusiv de firma (HAINE ORIGINALE 100% ).Firme cunoscute,cum sunt : (Zara,Mango, Nike, Converse, Desigual, Guess,Esprit, Calvin Klein, Michael Kors,Tommy Hilfiger,Polo Ralph Lauren,Bershka,Pull&Bear, ETC... )
Pe magazin nu o sa scriu ,,OUTLET'' si NU o sa afisez reclame cu brandurile pe care le comercializez. O sa fie pur si simplu un magasin cu un nume oarecare,manechine cu haine in geam, si cam atat.
Hainele o sa le cumpar din Ungaria;Anglia;Germania;Spania,etc... pentru toate achizitiile o sa am factura + chitanta si sper,un certificat de conformitate ( nu stiu inca daca o sa imi elibereze vre-un magazin acest certificat.nu am intrebat ).
INTREBARILE MELE SUNT : De ce acte as mai avea nevoie? Ce ce legi incalc? Cum ma pot pune in legalitate cat mai ieftin,simplu si repede posibil?
Mentionez ca detin un S.R.L.cu drept de comert si cu toate actele in regul, la zi.
Am citit peste tot ca imi trebuie nu stiu ce licente,nu stiu ce acorduri... ca nu im itrebuie licente,ca nu imi trebuie acorduri daca am facturi si chitante,etc...NU AM INTELES NIMIC.
Solutia pe care cred eu ca am gasit-o dar nu stiu daca este in regula,este urmatoarea :
Sa cumpar hainele de firma din magazinele respective,cu factura/chitanta, sa pun un nume simplu la magazinul meu,sa NU pun nici o reclama cu brandurile de renume pe care doresc sa le comercializez SI SA INGAURESC eticheta fiecarui articol de imbracaminte.atat eticheta textila cat si cea de carton/plastic,cu un punctator.

Astept raspunsurile dumneavoastra la intrebarile mele si parerile dumneavoastra la solutia/idea mea.

Multumesc!
Cu respect,Andrei.