avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate Occ1979

Activitate Occ1979

Multumesc pentru raspuns.....
Autoturismul a fost achizitionat din Germania de catre reprezentanta Ford din Constanta. Autoturismul a fost scos la vanzare de catre firma de leasing din Germania la 206000 km in martie2015. In aprilie 2015 a fost scos la vanzare in romania cu 126000 km. Fotografiile , in numar de 13 sunt facute de firma de leasing din germania si fiecare poza in parte eate insotita de Id-ul autoturismului. In momentul achizitiei vanzatorul a farantat numarul de km prin factura si certificat de garantie.
Ideea este ca eu am platit un pret mai mare pe acest autoturism dorind astfel sa am garantia autenticitatii kilometrajului. La acea data gaseam acelasi autoturism la un pret cu cel putin 2000 euro.
Pretentiile mele nu sunt exagerate nu doresc decat sa imi fe acceptata masina ca avans pentru un autoturism nou. Nu intentione sa pacalesc pe nimeni vanzand la randul meuacest autoturism masluit. Problema este ca cei de la reprezentanta ma tot amana de o luna cu evaluarea acestuia deoarece are acea problema tehnica. Dupa ce am facut dovada kilometrajului au devenit brusc interesati de problema mea.
Mai am inca un autoturism cuparat in aceleasi conditii de la ei la care sarlatania este mult mai serioasa si evidenta. La cel de-al doilea autoturism sunt dati inapoi 115000 km.
Plus ca mai am doi prieteni care au achizitionat in acelasi mod autoturisme in 2016.
Sa nu intelegeti gresit....este vorba de reprezentanta. Daca doream sa cumpar de pe strada mergeam si cumparam de pe strada si atunci nu mai aveam nici macar o pretentie.in prima faza cred ca voi face o reclamatie la Opc apoi voi inainta actiune in instanta. Am luat deja legatura cu un avocat care de ieri studiaza acest caz.
Am venit cu propunerea de a rechema toti cumparatorii din 2015 si 2016 de auto de la aceasta firma.
Buna ziua!!!
In 2015 am cumparat un autoturism Ford din reprezentanta Ford din Constanta. In urma achzitiei am primit garantie 2 ani iar numarul de km. La achizitie sunt trecuti in acest certificat . La 1 an de la achizitie am inceput sa am probleme cu autoturismul la cutia de viteze iar cei de la reprezentanta au zis ca nu stiu ce sa ii faca sa nerg asa cu ea ca nu se poate intampla nimic. Dupa un an am reconditionat cutie cu costuri fff mari cca. 7000 lei. Dupa reparatie mecanicul mi-a spus ca torul este din cauza nr mare de km si ca ceea ce arata in bord nu esre real. Dupa 6 luni problemele au inceput sa reapara si am decis sa vand masina cu aceste probleme, probkeme care au fost specificate in anuntul de vanzare.
Un domn interesat de masina mi-a spus ca autorurusmul are km dati inapoi ceea ce m-a facut sa verific contracost pe un site de specialitate.
Autoturusmul are 90.000 km dati inapoi ,lucru dovedit cu poze din momentul vanzarii catre reprezentanta din Romania.
Detin fotografii cu numarul de km reali ai masinii si un raport intocmit de o furma care se ocupa cu depisrarea acestui tip de frauda, nr de km la data achizitiei de catre mine sunt trecuti in documentele de achizitie, facturi de reparatie a autoturismului. Ce pot sa fac legal in acest caz? Ce daune pot cere in acest caz? Pot fi trasi la raspundere in vreun fel vanzatorii?