avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu0276

Activitate claudiu0276

Discuție Cadastru eronat
Buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea problema,impreuna cu sotia detin un imobil cadastrat in anul 2004,construit in anul 1958.In anul 2004 mama mea mi a vandut mie si sotiei apartamentul de la masnarda imobilului cu cota indiviza din teren,subsol si casa scarii,(la cadastrare a fost dezmembrat imobilul in parter si mansarda) 2 proprietati.Dupa decesul mamei am facut actele( succesiunea) in asa fel incat acum fiecare din noi detine 50% din parter si 50% din etaj.Nu intru in amamnunte,intrucat nu aici este problema.Problema a fost cand am realizat diferentele si omisiunile din cadastru,astfel
-La mansarda exista un balcon care nu este trecut ca si suprafata in cadastru
-La parter exista o terasa care este desenata in cadastru,dar nu este declarata cu nici o suprafata si nici nu figureaza in succesiune,nici in actele de proprietate(aceasta fiind facuta dupa cadastrul gresit.
-La subsolul locuintei suprafata desenata in cadastru este mult mai mica decat realitatea,astfel subsolul locuintei are aproape 43 m.p si acesta este trecut cu aproximativ 21 m.p
La cadastru mi se cer acte doveditoare asupra diferentelor,adica autorizatie de constructie sau act de proprietate din care sa reiasa realitatea.Acum am refacut masuratorile cadastrale,dar se cer lamuriri si nu am cum dovedi pentru a corecta cadastrul si cartea funciara.