avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate popelo

Activitate popelo

Răspuns la discuția Problema ISU
Va multumesc pentru raspuns.

Faptul ca va trebui sa reautorizez hala, am inteles si nu contest, cu toate ca minimul necesar ar fi ca si proprietarul sa fie anuntat.
Dar eu nu am cerut decat desigilarea cladirii deoarece se schimba utilizatorul si domeniul de activitate; iar raspunsul lor a fost ca doar la obtinerea autorizatiei se desigileaza. Consider ca este un abuz pentru ca in legea 307/2006, art. 46^1, alin. 7, scrie clar care sunt conditiile desigilarii, eu incadrandu-ma la litera c) din alin. 7. Dupa parerea mea, ridicarea sigiliului la obtinerea autorizatiei se refera la operatorul economic care a fost prins functionand fara autorizatie.
Ce parere aveti ?

Multumesc
Discuție Problema ISU
Buna ziua,
Am o cladire industriala, pe persoana fizica, autorizata ISU pentru productie si depozitare din 2004.
In urma cu cateva luni, am inchiriat cladirea unei firme care a deschis un magazin de comert in aceasta locatie, fara a incepe vre-o procedura de schimbare de destinatie (din productie depozitare in comert), in ciuda prevederilor din contractul de inchiriere in care era specificat ca obtinerea autorizatiilor sunt in sarcina acestuia. Dupa 3 luni, in urma unui control efectuat la aceasta firma, ISU, pe langa amenda a procedat la masura complementara de oprire a functionarii acesteia, punand sigili pe usa de intrare.
In urma acestui eveniment, firma a reziliat contractul cu mine si a plecat lasand spatiul liber.
Am transmis o cerere la ISU pentru a veni sa desigileze hala, conf. legea 307/2006, art 46 alin. 7, lit. c) care spune ca sigiliul se ridica daca se schimba proprietarul sau utilizatorul spatiului [..] in conditiile in care se schimba destinatia constructiilor sau profilul de activitate.
Eu doresc sa inchiriez acest spatiu catre un alt chirias care are activitae de productie si depozitare.
Cei de la ISU mi-au raspuns ca cererea mea est refuzata pentru ca desigilarea se face doar dupa obtinerea autorizatiei ISU.
Nimeni nu m-a notificat ca autorizatia initiala ar fi anulata ; pentru ca doar daca ar fi anulata ar trebui sa refac autorizatia.
Iar pentru a reface autorizatia, costurile sunt prohibitive, dupa ultimele norme si nu vad de ce ar trebui sa reincep aceste proceduri atat timp cat hala este autorizata.
Exista in jurisprudenta ceva similar cu problema pe care o am ?
Ma poate consilia cineva in aceasta speta ?

Va multumesc