avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters471031

Activitate ContSters471031

Buna ziua,

Acum 5 ani am fost de acord sa girez impreuna cu alti doi colegi de serviciu, un imprumut de la Casa de Ajutor Reciproc a institutiei unde lucram toti trei girantii si in prezent, pentru o colega de serviciu. Acum 3 ani colega noastra a plecat din institutie, noi girantii, nefiind instiintati de catre CAR daca mai dorim sa fim giranti sau nu in conditiile date. Probleme au inceput anul trecut cand fosta noastra colega nu si-a mai achitat ratele. Am inteles ca CAR a contactat-o si dupa ce au regenociat termenii imprumutului, platile creditului au continuat o perioada. Nu am mai stiut nimic despre acest subiect pana astazi (26.04.2018), cand am primit toti trei girantii cate o scrisoare de la un executor judecatoresc, privind executarea noastra silita. Cand am contactat CAR ni s-a raspuns ca deoarece am “lichidat”, nu stiau unde sa ne gaseasca si de aceea au apelat la un executor judecatoresc. Lucru total neadevarat deoarece toti 3 girantii lucram si in prezent in cadrul aceleiasi institutii, eu chiar avand un fond deschis la CAR la care contribui in fiecare luna, desi nu am mai luat un credit de la CAR de mai bine de 10 ani. Unul dintre giranti a facut investigatii proprii si a aflat ca fosta noastra colega si-a vandut apartamentul din oras si si-a achizitionat o casa la tara, ea lucrand undeva in oras. Persoana de la CAR care a semnat fisa de lichidare a fostei noastre colege nu avea datoria sa ne instiiteze sau sa ne consulte daca mai dorim sa fim giranti in coditiile in care colega noastra pleca din institutie?

Ce optiuni avem in aceasta situatie?

Va multumesc pentru timpul acordat,
Al dvs.
Claudiu