avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate oanazic

Activitate oanazic

Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste remuneratia zilelor de liber legal care cad in weekend. Eu sunt remunerata in functie de intervalul orar.
6am-8pm : 100%
8pm-10pm : 108%
10pm-6am: 130%

Sambata si Duminica sunt platita la fel ca orice zi din cursul saptamanii conform intervalului orar mentionat. In fiecare saptamana lucrez 5 zile cu 2 zile de repaus (luni-duminica). De curand am lucrat intr-o sambata si duminica in care duminica a cazut o sarbatoare (joi si vineri au fost considerate zile de repaus). Duminica am fost platita ca in programul mentionat mai sus. Mi s-a comunicat ca pentru ziua de Duminica am primit deja liber, respectiv Vineri care de drept zi de repaus, iar sambata si duminica nu pot fi considerate sarbatoare legala si weekend in acelasi timp. Ceea ce mi s-a mai comunicat ulterior a fost ca desi am lucrat sambata si duminica, ei au considerat ca si cum as fi lucrat joi si vineri in care nu a fost nicio zi liber legala.

As dori sa stiu daca este corect ceea ce mi s-a transmis pentru ca nu gasesc in codul muncii ceva care sa se preteze pe situatia de mai sus.
Multumesc,
Oana