avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1130 soluții astăzi
Forum Activitate AlexDgg

Activitate AlexDgg

Asta am inteles, intrebarea mea era care ar fi cel mai bun scenariu .. in sensul ca o solutie ar fi sa chem in garantie asiguratorul .. sau alt plan de "bataie"
Pe scurt , in urma unui accident intre mine (la volanul unei masini) si un biciclist s-a finalizat dosarul fara plangere penala din partea victimei si astfel incetarea urmaririi penale. Am intocmit impreuna cu victima in 2 exemplare un proces verbal cu 2 martori prezenti prin care am specificat ca in urma unei intelegeri , sume de bani (cheltuieli de spitalizare) acestia nu vor avea absolut nici o pretentie si totodata nu vor depune plangere penala. Din punct de vedere al politiei rutiere mie mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 3 luni , fara alte contraventii. Totul a fost in regula pana astazi (dupa o perioada de 1 an si 10 luni de la ziua accidentului) cand am primit o serie de hartii prin care spitalul judetean Alba unde a fost internata victima m-a dat in judecata pentru recuperarea costurilor de spitalizare a victimei , in valoare de 21.000 RON (eu fiind student si avand ca singura sursa de venit o pensie alimentara in valoare de 600 RON, ma aflu in incapacitatea achitarii acestei sume ). Sunt asteptat la intampinare intr-o perioada de 25 de zile. Pe scurt , la ce sa ma astept ? si care ar fi cea mai favorabila solutionare a procesului civil cu spitalul din perspectiva mea (paratului).