avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Valerius.Marius

Activitate Valerius.Marius

Buna seara,
Sunt din Craiova si m-am stabilit in Constanta. Buletinul a expirat si chiar daca stau in chirie cu acte inregistrate, nu pot sa imi fac o carte provizorie in Constanta (Romania) pentru ca buletinul meu expirat este de Craiova (Romania).
La ghiseu mi-a spus angajata statului Romania-Constanta ca, nu pot beneficia de bulentin provizoriu pentru ca am buletin expirat de Romania-Craiova.
Ce imi scapa???
Daca imi fac totusi CI in Craiova, pot cere ridicarea CI de la un sediu din Constanta? Nu este foarte comod sa te plimbi 1000km pe caile ferate sau rutiere din aceeasi Romania.

De retinut:
Nu are cine sa ma ia in spatiu in Constanta, proprietarul nu vrea si are tot dreptul.
Nu am proprietati in niciun oras.
Nu apelez nici la colegi nici la rude la nimeni. Stau cu forme legale in alt oras din aceeasi tara, mi-a expirat CI intre timp si vreau CI provizoriu.

Alta intrebare si cea mai importanta:
Daca tot trebuie sa fiu proprietar ca sa am CI, pot sa cumpar de la cineva 1 ( unu ) metru patrat de pamant pe care sa imi fac adresa de domiciliu? Scrie undeva cat de mare trebuie sa fie proprietatea ca sa poti avea adresa la acea proprietate?
Va multumesc anticipat!