avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters475803

Activitate ContSters475803

Buna seara. Am un apartament in Bucuresti inchiriat cu contract inregistrat la ANAF, pe o perioada de 3 ani. Inchirierea s-a facut acum 1 an. Chiriasul are adresa de domiciliu pe cartea de identitate in jud. Tulcea. In ultimele luni, chiriasul a acumulat datorii la intretinere si nu a achitat chiria si utilitatile pe ultimele 3 luni. In plus, la o vizita in apartament efectuata in urma cu o luna (anuntata catre chirias in prealabil, conform intelegerii contractuale), am gasit aproape 15 saci menajeri plini cu gunoaie menajere si pet-uri goale in toate camerele apartamentului, pe sub pat, in balcon, in baie. Mirosea ingrozitor, mai ceva ca la groapa de gunoi. Am aruncat sacii la tomberonul de gunoi iar sticlele le-am lasat in balcon, grupate (am zis ca poate le recicleaza si sa nu ii arunc din "bunur"). In ziua respectiva am contactat-o telefonic sa discutam despre situatia din apartament, insa nu a raspuns. De atunci n-a mai raspuns la telefon, ci a comunicat cu mine doar prin mesaje (sms-uri/whatsapp sau email). Tot atunci i-am transmis prin email faptul ca doresc sa reziliez contractul, pe motiv de utilizare inadecvata a apartamentului si neplata la termen a obligatiilor contractuale, solicitand ca in termen de 30 zile sa ajunga la zi cu plata datoriilor si sa predea cheile apartamentului. M-a amanat zi de zi cu intalnirea pentru semnarea rezilierii contractului si achitarea datoriilor. A trecut respectiva luna, chiriasul nu mai raspunde la telefon, nici la mesaje, la nimic. Intre timp, si-a luat din apartament peste 90% din bunurile personale. Astazi am decis schimbarea butucului la usa de la intrare, in prezenta unor martori. Care sunt demersurile legale pe care le pot face pentru recuperarea prejudiciului?
Trebuie sa depun plangere la Politie?
Pot face reziliere unilaterala pe care sa o depun la ANAF pentru a lua in evidenta incetarea contractului?

Multumesc anticipat pentru raspuns.