avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1161 soluții astăzi
Forum Activitate adinacristina

Activitate adinacristina

Va multumesc pentru raspunsuri. Am vreo sansa sa imi recuperez arvuna?
Acesta ar fi al patrulea teremn. Daca sa zicem se pronunta acum, in favoarea lui, completul de judecata , pe 4 decembrie, ce variante sunt? Care sunt caile de atac?
Acum o luna am achitat o suma ca arvuna incheind un antecontract de vanzare cumparare pentru un apartament cu urmatoare poveste.

Actualul proprietar mai avea de platit 5 mil acum 10 ani si nu a reusit sa plateasca banii catre cel de la care a cumparat , acesta nemaifiind de gasit. Acum ( dupa 10 ani ) dorind sa vanda la randul sau apartamentul respectiv, a deschis proces ca sa obtina o hotarare judecatoreasca si sa devina proprietar cu drepturi depline. La sfarsitul lunii ar fi avut ultimul termen de judecata . Eu i-am achitat arvuna si urma ca dupa ce se pronunta judecatorul sa mai dau o parte din bani apoi cand iese cadastrul si intabularea sa incheiem actele de vanzare cumparare. Judecatorul insa i-a mai dat un termen de judecata pe 4 dec , la care urmeaza sa aduca un martor. As dori sa stiu daca putetei sa ma ajutati cat pot dura astfel. de procese? Daca se pronunta judecatorul in favoarea lui pe 4 decembrie .. cat va mai dura pana poate face cadastrul si intabularea? Cum pot eu sa ma protejez ca el sa nu vanda intre timp si altei persoane ? Antecontractul l-am incheiat cu o firma imobiliara !