avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate gennycosta94

Activitate gennycosta94

Va multumesc foarte mult! Mi-ati dat speranta !

Multumesc frumos pentru raspuns.Problema e ca ei nu vor sa se prezinte decat deschizind eu actiune in judecata !Un proces de genere dureaza cam 10 ani dupa cum am auzit ,si dupa cum spune proverbul romanesc " ori piere samarul ,ori moare magarul "( am 70 ani) Eu am testament olografat declarat la notar ,scris de mana mamei mele ca ami lasa mie toate bunurile mobiliare si imobiliare ,tot inclus si nimic exclus! Eu am angrijit de ei dintodeauna si am locuit dintodeauna impreuna . Stiu ca le revine si lor o parte ,la legitima, si sunt dispus sa cedez tot ce este de drept sa primeasca .Nu vreau sa abuzez de bunavointa dv. si ma limitez la a va saluta si a va ura o zi buna!
Eu am avut un singur frate si a murit in 2009. In 2010 a murit tatal meu iar in 2015 a murit mama mea .Am facut sucesiunea dupa moartea tatalui meu .Am facut si a doua succesiune dupa moartea mamei .Mostenitori sunt : Eu (nu am copii) si doi copii (majori)ai fratelui decedat.Raportul dintre nepoti mei si parinti mei nu au fost niciodata bune si odata cu plecarea lor nici atat.Am incercat in diferite moduri de rezolvarea a situatiei conflictuale ,cu notar mediator si cu un avocat care ulterior imi sugereaza de actionare in judecata pentru neprezentare la acceptare sau refuzarea mosteniri. Nu exista nici o cale de constingere a lor de prezentarsi la dezbaterea mosteniri ,ca eu sa nu fiu obligat sa platesc tot acest timp cat uzufruisc de casa in care locuiesc (dintodeauna am stat cu parinti mei in aceias casa).fAPTUL CA EI NU SE PREZINTA pe mine ma costa (avem o casa de vacanta la 30 km, un garaj si un apartament de impartit) Intrebare ;exista vreo lege care ii obliga sa se prezinte la mostenire ,dat fiind faptul ca eu fiind in posesia bunurilor uzufruisc de ele si deci trebuie sa platesc pentru asta ??