avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate ramona baloiu

Activitate ramona baloiu

asta doresc dar mi se arunca praf in ochi: acordul locatarilor. eu nu urmaresc monitorizarea lor, ci ceea ce tine de casa,copil, protectie,etc
1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrarilor care vizează date
din categoriile menţionate la art. 7 alin. (1), art. 8 şi 10, poate fi efectuată numai dacă persoana
vizata şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare.art.5 din L 677/2001................Persoana vizata sunt eu, ca eu cer monitorizare..nu locatarii
si
,,Consimţământul persoanei vizate nu este cerut în următoarele cazuri:
b) când prelucrarea este necesară în vederea protejării vieţii, integrităţii fizice sau sănătăţii
persoanei vizate ori a unei alte persoane amenintate..''
As putea-o monta in interior dar nu prinde tot, de ex daca vecinul de deasupra arunca otrava in iarba, cu ce ma ajuta camera? In al 2 rand, daca cineva pune ceva pe pervazul geamului sau pe scara de intrare in apartament (mentionez ca intru doar eu) otrava, se considera spatiu comun? Mi se pare legea prost gandita.. eu vreau sa fie supravegheat perimetrul din fata apartamentului. Cat despre acordul locatarilor, eu sunt persoana vizata si eu trebuie sa dau acordul firmei de paza sa monitorizeze, filmeze,etc, nu? Asta cu acordul locatarilor se aplica in cazul asociatiei de locatari care vrea sa filmeze..
Pe scurt va relatez: locuiesc la parter intr-un bloc, in fata apartamentului am o gradină cu flori pe care o ingrijesc și în care se joacă copilul meu cu alți copii. In seara zilei de 05. 06 mi am lăsat cățelul în iarba in fata geamului, a mâncat ceva, din analize rezulta otrava warfarina... Niciodată otrava nu a existat acolo. Am făcut sesizare la poliția Bragadiru pt o anchetă. Bănuielile mele sunt in legătură cu locatarii din bloc dar și cu cei care tranzitează. Administrația cartierului a spus că nu au pus otrăvuri pt șobolani. Otrăvirea este a 3 situație de care mă lovesc- in decembrie am găsit un bărbat la geam in jurul orei 23.40 iar acum 2 săptămâni mi s- a furat ceva din gradina. Doresc să îmi pun camere de supraveghere,dar mă împiedică legea datelor personale. Îmi trebuie acordul locatarilor, adică acelora pe care i banui, ceea ce nu cred că voi primi. De ce nu mă pot încadra la excepții, unde nu este nevoie de acordul lor? Am un copil de 5 ani și îmi e teama sa îl mai las in fața apartamentului sa se joace.
Va rog frumos sa îmi spuneți ce as putea face în situația în care sunt?