avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate NistoricaDTS

Activitate NistoricaDTS

Buna ziua. Povestea pe scurt: Am avut un abonament Vodafone, am dorit sa schimb conditiile contractuale, nu au fost de acord, am dorit sa reziliez contractul, mi-au spus ca trebuie sa platesc acea "justa despagubire", le-am zis ca nu, mi-au suspendat numarul. Asta a fost acum doi ani.

Acum, o firma de recuperare debite ce ii reprezinta, m-a dat in judecata. Cererea de chemare in judecata este completata gresit, necontinand conform NCPC Art. 194 numele si prenumele, contine doar numele de familie. Acest fapt deriva din contractul original cu Vodafone, completat gresit de catre ei. Eu am mai multe nume de familie (mama nu a renuntat la nume), astfel ca ei au trecut in mod eronat unul din numele de familie la prenume. I-am instiintat la vreme respectiva de acest aspect, au spus ca nu e nici o problema. Astfel, cererea de chemare in judecata este nula conform Art. 196 NCPC, neindeplinind toate prevederile Art. 194.

Intrebarea mea este: exista o modalitate de a duce contractul original cu Vodafone la nulitate absoluta, luand in considerare ca nu a fost incheiat corect?
Buna ziua. Locuiesc intr-un cartier rezidential ce detine un mic parc cu trei foisoare din care fiecare proprietar detine cota in indiviza. In acest cartier exista noua case. In cursul anului trecut, intr-un colt al acestui parc, langa unul dintre foisoare, am montat o piscina supraterana pe timpul verii. Toate utilitatile folosite, apa si curent in speta, le-am tras de la casa mea, neaducand cost in plus celoralti proprietari. Niciunul dintre vecini nu au avut vreo problema cu acest lucru, luand in considerare ca nimeni nici nu foloseste nici nu ingrijeste acest spatiu, cu exceptia unuia dintre ei. Aceasta persoana a considerat ca este un afront personal adus lui si ca am comis o ilegalitate. Mentionez ca aceasta persoana nici macar nu mai locuieste in acest cartier de cativa ani, este doar proprietarul uneia dintre case. Astfel, fiind un afront personal, a considerat ca se poate erija de la plata curentului pe utilitatile din curte pe motiv ca am montat eu aceasta piscina, eu fiind cel care ma ocup sa platesc aceste utilitati si continua sa imi reproseze acest lucru spunandu-mi practic ca nu aveam voie sa ma folosesc de un spatiu care este practic la comun, eu neingradind aceasta zona sau interzicand cuiva sa intre in parc, pe principiul "nu fac eu, dar sa nu faci nici tu". Intrebarea mea este: am comis o ilegalitate?

Va multumesc.