avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Cs_alex

Activitate Cs_alex

Buna ziua. Am si eu o intrebare:
Din motive obiective(incetare activitate, posibil inchidere firma) doresc sa reziliez un contract de prestari servicii digi rds-rcs. Am trimis o notificare de reziliere contract cu un preaviz de 60 de zile(deci incetare contract incepand cu data de 7.08.2018) si mi s-a raspuns urmatoarele:
"Avand in vedere Cererea dvs. din data de 06.06.2018 prin care solicitati rezilierea
contractului x din data de y.
Luand in considerare prevederile contractului nr. x din data de y, a
actului aditional nr. 4 din data de 29.09.2016 si a actului aditional nr. 5 din 02.11.2017 incheiat intre
societatea dvs si societatea noastra, respectiv art 2, art 5 si art 7, potrivit carora durata pentru care s-a
incheiat contractul este de 24 luni, astfel ca valabilitatea acestuia expira la data de 28.09.2018 pentru
serviciile internet si telefonie mobila si la data de 01.11.2019 pentru telefonia fixa.
Vă învederăm faptul că încetarea efectelor contractului intervine la expirarea duratei contractuale
initiale sau extinse sau pe parcursul acestor durate, cu condiția respectării prevederilor din contract.
Astfel în cazul în care insistați ca rezilierea contractului sa intervina inainte de expirarea duratei
contractuale, vă învederăm că aceasta poate interveni cu condiția achitării următoarelor sume:
- factura curenta emisa in 06.06.2018 in valoarea de 665.53 Lei(cu tva)
- contravaloarea abonamentelor rămase până la expirarea duratei contractului: 362 Euro(fara tva) si 25
Lei(fara tva)
- contravaloarea echipamentelor primite în custodie in cazul in care nu se predau
1 x Modem date mobile Huawei E3131 – 55 Euro(fara tva)
1 x GPON/ONT – 250 Euro(fara tva)"
Sunt aceste taxe abuzive, avand in vedere ca din data de 7.08.2018 nu vom mai utiliza serviciile digi? Reprezentatnul lor mi-a transmis, ca chiar daca nu mai utilizam serviciile lor ei le livreaza conform contractului, chiar daca firma noastra nu v-a mai fii la sediul actual incepand cu data de 1 august (am fost nevoiti sa renuntam la sediul actual din lipsa de fonduri.).
Multumesc anticipat!