avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Stefan

Activitate Raluca Stefan

Buna ziua,

Am aflat in jurul datei de 24 mai 2018 ca fiica mea care are 13 ani si jumatate si este clasa a VII-a (acum a trecut a VIII-a) a ajuns de doua ori, in doua zile diferite, la o terasa cu narghilea, Hugo, din Centrul vechi, alaturi de alti colegi de la clasele a VI-a si a VIII-a, insotiti DOAR de profesoara de limba romana, ca adult, Neacsu Diana. Aceasta profesoara trebuia sa ii duca pe copiii selectati (nu a putut veni toata lumea si nu intelegeam de ce) la Biblioteca Nationala pe 14 mai 2018, iar pe 16 mai 2018 ar fi trebuit sa ajunga cu ei la libraria Carturesti de pe Lipscani, in timpul saptamanii Scoala altfel.
In ambele zile nu s-a stat foarte mult in locatiile stabilite, spunandu-li-se elevilor ca "si-asa sunt aproape de Centrul vechi".
Problema este ca la terasa respectiva li s-a permis unor copii sa isi "ia narghilea" si sa fumeze pentru ca "ei oricum fumau". Nu am putut aproba acest comportament distructiv si am inaintat o sesizare scrisa, atat directiunii scolii, cat si Inspectoratului General al Mun. Bucuresti, in care am cerut sa see masurile care se impun.
Neacsu Diana este un cadru didactic ce ar trebui sa predea limba romana, insa de 3 ani pierde orele avand un limbaj sarcastic, jignitor la adresa elevilor si tot de 3 ani, noi, parintii, am incercat sa comunicam cu aceasta persoana si sa ii spunem ca materia este una de examen si copiii nostri nu au nevoie de o prietena, asa cum ne-a spus ca vrea sa fie. Este profesor suplinitor, a luat nota 6,20 la ultimul examen de titularizare, are in jur de 45 ani si nu a mai predat pana acum 4 ani, este foarte razbunatoare. Problema e ca nu vrea sub nicio forma sa isi schimbe comportamentul distructiv si imoral. Din pacate, sistemul incearca sa musamalizeze cazul.
Ce se mai poate face, legal, pentru a-mi proteja fiica adolescenta si pe colegele/colegii ei de o asemenea persoana toxica? Ei nu au inca discernamant si se afla la o varsta extrem de dificila, doamna Neacsu ii antreneaza in niste jocuri (pupaturi, imbratisari intre elevii de la a saptea si cei de la a opta), le spune ca, daca nu vor sa stea la ore, pot veni in clasa unde este ea (??!!), concluzia fiind ca nu ii pasa de reguli, de lege, de copii, de nimic!