avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate AleAlexandra

Activitate AleAlexandra

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat in urmatoarea problema:
In urma cu 1 an si jumatate am primit o suma de bani, transferati din contul unei firme din Italia. Banii au fost un cadou din partea unui prieten. Zilele acestea am primit o scrisoare din partea unui domn care spune ca este avocat si ca firma respectiva se afla in lichidare, drept pt care mi se cere sa returnez banii ce mi-au fost trimisi sau sa arat acte justificative. Banii respectivi au fost trimisi drept cadou, deci nu am ce acte sa arat si nici nu am fost eu atenta sa vad din ce cont am primit banii. Deci nu inteleg de ce as fi eu vinovata si nu cel care a facut transferul.
Din punct de vedere legal eu am vreo obligatie sa returnez banii? Am incaltat eu vreo lege? Nu este vorba despre o suma mare, cateva sute de euro. Eu sunt cetatean roman, locuiesc in Romania, firma respectiva este in Italia.
Va multumesc!
Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat in urmatoarea problema:
In urma cu 1 an si jumatate am primit o suma de bani, transferati din contul unei firme din Italia. Banii au fost un cadou din partea unui prieten. Zilele acestea am primit o scrisoare din partea unui domn care spune ca este avocat si ca firma respectiva se afla in lichidare, drept pt care mi se cere sa returnez banii ce mi-au fost trimisi sau sa arat acte justificative. Banii respectivi au fost trimisi drept cadou, deci nu am ce acte sa arat si nici nu am fost eu atenta sa vad din ce cont am primit banii. Deci nu inteleg de ce as fi eu vinovata si nu cel care a facut transferul.
Din punct de vedere legal eu am vreo obligatie sa returnez banii? Am incaltat eu vreo lege? Nu este vorba despre o suma mare, cateva sute de euro. Eu sunt cetatean roman, locuiesc in Romania, firma respectiva este in Italia.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cerere de restituire bani
Nu este vorba despre o suma mare de bani...cateva sute de euro. Va rog mult sa ma ajuatati cu un sfat! Momentan nu imi permit sa contactez un avocat! Multumesc.
Buna ziua,
In urma cu aproximativ 1 an si jumatate am primit fara ca eu sa cer acest lucru, sub forma de cadou (fapt ce reiese si din cele scrise cand s-a facut transferul), o suma de bani din partea unui asa zis prieten. Zilele acestea m-am trezit cu o scrisoare semnata de un avocat italian care ma anunta ca banii mi-au fost trimisi dintr-un cont de firma (firma “prietenului”) iar firma se afla in lichidare si mi se cere sa restitui suma de bani, daca nu voi fi data in judecata. Se motiveaza acest lucru prin faptul ca nu se poate face un transfer dintr-un cont de firma catre o persoana fizica, fara factura, chitanta etc. (Inteleg acest lucru...dar nu vad de ce este vina mea...vinovat ar trebui sa fie cel care a facut transferul nu?!) Firma respecta este in Italia. Intrebarea mea este...din punct de vedere legal am vreo obligatie sa restitui banii ma ales dupa asa o perioada lunga de timp? Avand in vedere ca eu sunt cetatean roman iar firma respectiva se afla in Italia, as vrea sa stiu daca este posibil acest lucru.
As avea mare nevoie de un sfat...in special sa stiu ce drepturi si ce obligatii am in acest caz. Va multumesc tare mult.