avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Zilier

Activitate Zilier

Buna dimi nu poate nimeni să mă ajute ca nu stiu ce sa fac cu aceste acte va multumesc pt intelegere
Buna ziua as dori si eu sa na ajutati într-o problemă am fost căsătorită în anul 1991 dar dupa 2 ani de relație ne-am despărțit dar nu legal .in anul 2003 am plecat in grecia unde am trăit în concubinaj din care a venit pe lume un copil in anul 2006 eu ne fiind divorțata copilul a luat numele meu adica al fostului dar la Tata nu a fost trecut nimic.in anul 2012 am plecat in rom si am divorțat am revenit la numele de fata dar copilul in dreptul mama tot numele fostului a rămas dupa recunoașterea prin hotărâre judecătorească copilul poartă numele tatălui biologia actual .Acum sunt iar in grecia si nu pot sa ii fac actele grecești pt ca in certificatul de nastere al copilului la mama este trecut numele fostului și îmi zic de unde sa stim noi ca sunteti mama la copil am tradus certificatul de nastere am tradus hotărârea definitiva cum a fost recunoscut de tata biologic dar nu sti ce sa mai fac sa traduc și sentința de divorț născut în grecia am fost sa duc actele la primăria kalchida sa il înregistrez cu numele actual