avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate dani.laurentiu

Activitate dani.laurentiu

Nu vor sa imi inregistreze demisia. De aceea am sa le trimit demisia prin scrisoare cu confirmare. In acest caz voi avea dovada trimiterii demisiei mele? Nu au vrut sa primeasca banii cand m-am oferit sa li-i dau si nici nu au vrut sa rezilieze contractul, probabil pentru ca spera ca eu sa ma intorc si sa muncesc la ei, ceea ce nu am de gand sa fac.
Avand in vedere ca nu am un motiv pentru care sa-i acuz ca nu au respectat o clauza a contractului, demisia va trebui sa fie cu preaviz de 15 zile? Cele 15 zile sunt calendaristice? Adica voi lucra timp de 15 zile calendaristice in regim normal, ca inainte, nu? Imi e teama ca angajatorii nu ma vor primi la serviciu sau ca imi vor face scandal si presiuni psihice.
In conditiile in care:
- ei nu mi-au platit nici un salariu,
- nu am carte de munca
- am lucrat efectiv doar 3 ore pentru ei
- pentru perioada in care am lipsit de la ei am adeverinta medicala
- nu stiu daca eram in perioada de proba; (probabil ca nu pentru ca nu am discutat de vreo perioada de proba.)
este suficienta simpla notificare a faptului ca am incetat munca la ei si ca doresc rezilierea contractului, trimise printr-o scrisoare cu confirmare? Sau singura solutie este de a-mi depune demisia prin scrisoare cu confirmare si, eventual, de a cere o copie a CIM-ului?

Singurul lucru prin care am incalcat regulamentul intern ar fi ca am plecat de la serviciu fara sa anunt, pentru ca imi era rau. Am adeverinta medicala pentru acea perioada in care am lipsit. Mai pot fi dat in judecata sau sa mi se faca cercetare disciplinara pentru ca am lipsit de la serviciu pentru ca imi era rau si am adeverinta medicala, chiar daca pe ei i-am anuntat dupa 4 zile?

Chiar daca am semnat contractul la inceputul lui octombrie, pana acum nu am primit nici un salariu, pana acum si nici nu am lucrat efectiv pentru ei pana acum decat 3 ore. Se considera ca activitatea si vechimea mea in munca a inceput la semnarea contractului in aceste conditii?

Multumesc.



adelaida_07 a scris:

Din prezentarea cazului nu am inteles cu ce data a fost incheiat cIM si care este perioada de proba si bineinteles daca erai in timpul perioadei de proba.


Data la care a fost incheiat contractul este de 4 octombrie, in saptamana 1.
De vreo perioada de proba nu am discutat. Nu stiu ce scria in contract despre perioada de proba, daca scria ceva, pentru ca nu am nici un contract la mine, dupa cum am mentionat. Ei nu vor sa-mi mai dea acum nici o copie dupa contract. Subliniez ca nu am carte de munca la ei.

Descriu acum cum au decurs lucrurile:
In saptamana 1, am semnat un contract.
In saptamana a 2-a si a 3-a, a fost o perioada in care cei din State au verificat unele lucruri despre mine, timp in care eu nu am lucrat deloc.
Nici in a 4-a saptamana nu am lucrat pentru ei efectiv pentru ca lipsea un om cheie din companie.
Nici in a 5-a saptamana nu am lucrat pentru ei efectiv pentru ca au uitat de mine, desi eu i-am sunat, iar ei nu mi-au raspuns.
In a 6-a saptamana mi-au raspuns la telefon si m-au chemat la munca. Efectiv, pentru ei, am lucrat 3 ore. Atat.

BODEALEX a scris:

Nu prea imi este clar , firma romaneasca reprezinta interesele firmei din SUA in Romania ???
Este sucursala acesteia in Romania sau in zona ???
Pe CIM este mentionat ca "prezentul Contract s-a intocmit in ...ex , cate un ex pentru fiecare parte semnatara" ???
Si ar mai fi un aspect , daca firma de aici reprezinta interesele firmei din SUA , de ce trimite Contractul de munca la semnare sau contrasemnare acolo...
Ar trebui sa aplice Codul Muncii ( Leagea 53/2003 - actualizata) , deci legislatia de aici .


Firma reprezinta interesele firmei din SUA, din cate am inteles eu. Nu am contractul de munca ca sa ma uit in el.
Cei din SUA nu au semnat, nici contrasemnat contractul, doar au verificat ca am varsta necesara de a lucra cu ei.

M-am gandit sa cer rezilierea contractului si sa le dau banii ca sa scap de ei si sa nu ma mai dea in judecata cum mi-au zis ca au de gand. Sunt foarte suparati pe mine si m-au amenintat clar.
Banuiesc ca acuzele lor ar fi ca am plecat de la munca fara sa le spun. A doua zi le-am spus ca nu mai lucrez pentru ei. Urmatoarele 2 zile nu am mai venit la munca. Oare as putea motiva aceste absente cu o scutire medicala de la medicul de familie? Ce pedepse exista pentru neprezentarea la locul de munca in conditiile de fata?
Nu vreau sa mai pierd timpul prin tribunale si sa ma trezesc ca mai am de platit cine stie ce cheltuieli de judecata. Oare este aceasta cea mai buna solutie?

Multumesc de ajutor.


Buna ziua,

Acum 5 saptamani am incheiat un contract cu o firma americana, prin intermediul unei firme din Romania. In contractul respectiv, scrie ca toate problemele se rezolva conform legislatiei din tara in care se presteaza munca (Romania, in cazul de fata). Atunci, am cerut o copie dupa contract, insa ei nu mi-au dat, din motiv de lene, pur si simplu, iar eu nu am insistat, gandindu-ma ca nu voi avea nevoie si avand incredere in ei. Contractul este semnat pentru un termen nelimitat. Mentionez ca nu am facut carte de munca la aceasta firma.
Am asteptat o luna sa aprobe cei din State lucrul meu. Am mers in sfarsit la munca. Nu mi-am terminat programul de lucru in ziua respectiva, pentru ca am hotarat ca nu mai vreau sa lucrez la ei si am plecat de la munca. I-am anuntat a doua zi ca nu mai vreau sa lucrez la ei. Ei m-au amenintat ca ma dau in judecata daca in termen de 2 zile nu le platesc banii pe care ei i-au platit pentru mine ca eu sa pot fi angajat. Suma nu este mare si pot s-o platesc peste 2 zile. Mi-au mai spus ca daca le platesc aceasta suma vom rezilia contractul.
Eu le-am cerut o copie dupa contract, acte care sa dovedeasca ca atat au cheltuit cu angajarea mea si o chitanta. Mi-au raspuns ca ei nu trebuie sa justifice in fata mea banii pe care mi-i cer, ci in fata instantei si ca daca-mi dau copie dupa contract doar daca ii dau in judecata. Mi-au mai spus ca pot sa-mi faca mult rau insa nu vor sa-mi faca rau si doar sa le aduc banii ca sa incheiem totul omeneste.
Rezilierea unui contract se face in momentul in care cineva nu-si respecta indatoririle. Acela sunt eu. In acest caz trebuie eu sa platesc si nu vreau acest lucru.
Demisia se poate face cu preaviz sau fara preaviz. Cum angajatorul a respectat conditiile din contractul de munca, singura posibilitate este o demisie cu preaviz. Mentionez ca nu mai mai duc de 2 zile la munca de cand am anuntat ca nu mai lucrez pentru ei.

Cea mai buna solutie este aceea in care ambele parti renunta la contract.
Va rog sa-mi confirmati ca am inteles bine ceea ce am inteles.

Daca ei nu reziliaza contractul sau nu vor sa-mi arate o dovada ca au reziliat contractul, ce rau mi se poate intampla? Sa ma astept ca ei sa mai gaseasca motive pentru care sa-mi ceara bani si sa ma ameninte cu datul in judecata in cazul in care nu le platesc intr-un termen?

Multumesc de ajutor.
Buna ziua,

Acum 5 saptamani am incheiat un contract cu o firma americana, prin intermediul unei firme din Romania. In contractul respectiv, scrie ca toate problemele se rezolva conform legislatiei din tara in care se presteaza munca (Romania, in cazul de fata). Atunci, am cerut o copie dupa contract, insa ei nu mi-au dat, din motiv de lene, pur si simplu, iar eu nu am insistat, gandindu-ma ca nu voi avea nevoie si avand incredere in ei. Contractul este semnat pentru un termen nelimitat. Mentionez ca nu am facut carte de munca la aceasta firma.
Am asteptat o luna sa aprobe cei din State lucrul meu. Am mers in sfarsit la munca. Nu mi-am terminat programul de lucru in ziua respectiva, pentru ca am hotarat ca nu mai vreau sa lucrez la ei si am plecat de la munca. I-am anuntat a doua zi ca nu mai vreau sa lucrez la ei. Ei m-au amenintat ca ma dau in judecata daca in termen de 2 zile nu le platesc banii pe care ei i-au platit pentru mine ca eu sa pot fi angajat. Suma nu este mare si pot s-o platesc peste 2 zile. Mi-au mai spus ca daca le platesc aceasta suma vom rezilia contractul.
Eu le-am cerut o copie dupa contract, acte care sa dovedeasca ca atat au cheltuit cu angajarea mea si o chitanta. Mi-au raspuns ca ei nu trebuie sa justifice in fata mea banii pe care mi-i cer, ci in fata instantei si ca daca-mi dau copie dupa contract doar daca ii dau in judecata. Mi-au mai spus ca pot sa-mi faca mult rau insa nu vor sa-mi faca rau si doar sa le aduc banii ca sa incheiem totul omeneste.
Intra aceasta situatie la cazul in care ambele parti renunta la a mai munci impreuna? Adica eu nu-mi dau demisia.
Unde pot sa citesc despre cum se face rezilierea unui contract?
Daca ei nu reziliaza contractul sau nu vor sa-mi arate o dovada ca au reziliat contractul, ce rau mi se poate intampla?
Sa ma astept ca ei sa mai gaseasca motive pentru care sa-mi ceara bani si sa ma ameninte cu datul in judecata in cazul in care nu le platesc intr-un termen?
In cazul in care reziliez contractul eu sunt vinovat pentru ca am plecat mai repede de la locul de munca. Am inteles ca trebuie sa platesc bani in care contractul se reziliaza. Cum pot sa renunt la job fara sa platesc bani? Imi dau demisia? Nu pot sa-mi dau demisia fara preaviz, deoarece angajatorul si-a respectat conditiile contractuale. Pot sa-mi dau demisia cu preaviz, sau pot sa cer ca ambele parti sa accepte incetarea contractului de munca, nu?
Multumesc de ajutor.